Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

SOUŽITÍ + SEZNAMOVÁNÍ + KASTRACE:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

SOUŽITÍ + SEZNAMOVÁNÍ + KASTRACE

Více smajlíků ke stažení Více smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke 
staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke stažení
Morče je společenský tvoreček, v přírodě žijí ve skupinách a tvoří mezi sebou sociální vazby, proto se doporučuje, chovat minimálně po dvou stejného pohlaví (nikdy ne páreček) nebo vykastrovaný samce se samicí. 
Na samotu si může zvyknout, ale rozhodně nebude šťastné a bohužel neumí mluvit lidskou řečí, aby vám to vysvětlilo. 
Člověk ani jiné zvíře jim kamaráda stejného druhu nikdy nenahradí!! 
Morčátka jsou velmi citlivá zvířátka, obzvlášť někteří jedinci pak samotou trpí a může steskem i umřít. 
Podle EU bude i u nás uzákoněno, že se morčata budou muset chovat minimálně po 2 kusech stejného pohlaví, třeba v Rakousku, Nizozemí i ve Švýcarsku je to uzákoněné. 
Výmluvy proč mít jen jedno morče neberu! 
Pokud máte jen jedno morčátko a o této 
skutečnosti víte, mělibystetutochybunapravitanevymlouvata ohrazovat nesmysly, jakože je morče spokojené samo, že si nestěžuje, žese muvěnujeteatd...Uvědomtesi,žepokudodpíráte svému miláčkovy dopřát šťastný život s dalším morčetem, chcete ho mít jen pro sebe a své uspokojení, tak to je sobecké i kdybyste ho chovali v bavlnce.
Představte si, že vy budete zavření v kleci bez jakéhokoliv kontaktu s člověkem a občas si vás vytáhne nějaký obr, se kterým si nepokecáte, asi moc spokojeni nebudete. 
Zamyšlení: 

Nikdo z těch, kdo se zabývají záchranou zvířat, útulky, SPCA atd...nikdo z těch lidí nikdy neřekne, že samotnému zvířeti nic nechybí... Tohle říkají jen mazlíčkáři, kteří tématu nerozumí a neumí pochopit potřeby zvířat, ale chápou jen svoje potřeby a tvrdí že je spokojené . 

To samé je téma kastrace, také většina mazlíčkářů nechápe její princip a prospěch pro zvíře hlavně zdravotní (snížení rizika nádorů, rakoviny varlat, dělohy, ovariální cysty atd) ale i společenský (lépe zařaditelná do kolektivu)

Nový zákon na ochranu zvířat !

V pondělí 1.září vešel ve Švýcarsku v platnost nový zákon na ochranu zvířat. Tento zákon by měl ochraňovat domácí a hospodářská zvířata před izolací a nepřirozenými životními podmínkami.

Sociální zvířata, jako například morče, musí být chována minimálně v párech. Držet v osamění jedno morče, králíka, ptáka nebo podobné zvíře, je nyní zakázáno. Švýcarští farmáři musí aplikovat nový zákon také na hospodářská zvířata. Telata mohou být držena pouze ve skupinách a s výběhem.

NE morče a jiné zvíře v jedné ubikaci NE !!


SEZNAMUJEME JEN MORČÍKY
STEJNÉHO POHLAVÍ, nebo samičku s vykastrovaným samcem!! (ohledně kastrace je psáno níže)
Samice žijící s nevykastrovaným samcem by se urodila k smrti! 
Proč NEdoporučuji množit? 
Raději adoptujte a uděláte dobrý skutek. 
Morčat je hrozně moc, útulky a azyly jsou přeplněné, je spousta množíren, hromady inzerátů s morčaty za směšné ceny i zadarmo, nebo pro hady, dávat morčata do zverimexu to nevíte ke komu se morčátko dostane a často končí u lidí, kteří se k nim chovají špatně, končí vyhozená u popelnic, nebo u hadů! Takže pokud nemáte dopředu vhodné zájemce, opravdu bych nemnožila, raději adoptujte. 
 
Více smajlíků ke stažení S novým morčátkem doporučuji zajít na veterinu za specialistou odborníkem na morčata, aby ověřil pohlaví a prohlédl, jestli je zdravé a bez parazitů
Nové morče nechte v karanténě 3-4 týdny, mohlo by nakazit ostatní třeba všenkami či svrabem a musela by se léčit všechna morčata.

http://www.dailycavy.cz/old/seznamovani.html

Pro 2 morčátka je potřeba dostatečně velká klec minimálně 100cm, nejlépe 120cm, 
pro kluky raději větší (prostě čím větší tím lepší). 

Jen velká klec ale nestačí
je potřeba rozmanitě zařídit, aby měli možnost soukromí a nebyli stále v konfrontační pozici proti sobě. 
Rozhodně NE klasické domečky, v nich často probíhají neshody a pranice. 
Nejlepší je udělat jen přístřešek, nebo patro do klece, hamaku, ohebný tunýlek/můstek zn.KARLIE apod) 2 pelíšky, někdy je dobré i 2 mystičky, viz. sekce:
Více smajlíků ke staženíSEZNAMOVÁNÍ všeobecně - Seznamujeme na neutrální půdě, tj. ve výběhu, kde jim připravíme rozmanité prostředí, dáme nějakou zeleninu, travičku, prolézačky a další věci na zabavení.  
Klec musí být co největší, vyčistěná s novou podestýlkou, rozmanitě vybavená (patro, hamaka, tunýlek, 2 mističky, 2 palíšky a pod.) 
TYP: Je dobré natřít obě morčata levandulovým aromaolejíčkem, aby voněli stejně. 
Někdy to chce pevné nervy a velkou trpělivost!!! Proženou se, poštěkají, cvakají zubama, třeba i vyškubou chlupy z prdky, ale za nějaký čas si vyjasní pozice a budou v pohodě, prostě si musí vyjasnit pozice v hierarchii.    

Více smajlíků ke 
staženíPRŮBĚH SEZNAMOVÁNÍ 
Jestliže kolem sebe jen chodí,  vrkají na  sebe  a  vyhrožují cvakáním zubů, někdy se ďobnou  do prdky, je to běžné chování vyjasňování si dominance !!! 
Některá morčata jsou větší cíťové a piští, jako kdyby je na nože brali... 
Pokud se do sebe nepustí až tak, že je z nich vyloženě "dělová koule" a neteče krev, tak je to běžné a normální morčecí dohadování. 
Moje holky se také často poštěkají, hlavně když mají říje, vyždibnou si chlupy z prdky, ale to je normální :-) oni si takto prostě vyměňují názory.
Příklad z praxe: 
Seznamování azylaček (maminka a malá dcerka) s Borískem a 6ti letou Rebečkou ve výběhu, prakticky po celém bytě mohou běhat... ale holky se ještě moc nemusí, cvakají na sebe a vyhrožují... Borísek vždycky přiběhne mezi ně, rozežene je, zacvaká na ně zubama a je klid zase na chvíli... Někdy je to seznamování hold na dlouho, ale vždycky to dopadne, jen to chce trpělivost, rozumět jim a vědět jak na to. 
Poprvé Boris vyškubnul Mamince chlupy z prdky a ona utekla k sobě do klece, njn, někdy je to bouřlivější i holka s klukem. Je sranda pozorovat tu jejich řeč těla a zvuky, kterými se dorozumívají.  
KLUCI Více smajlíků ke stažení Více smajlíků ke 
stažení
Pro kluky je potřeba velkou klec 120cm aby se neprali. Rozmanitě vybavit, udělat patro, hamaku, 2 misky a pod. 
Rozhodně NE klasické uzavřené domečky a stísněné prostory, v nich často probíhají boje.
Naskakování samce na samce:
Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější. V dospělosti mladšího samce se může situace obrátit a můžou se začít prát, proto opět doporučuji oba včas vykastrovat. 
DŮLEŽITÉ - toto platí na 99% 
VÍC JAK 2 DOSPĚLÍ KLUCI SE NESNESOU!
Kluky nechte včas vykastrovat, aby nemuseli být samotní, ale třeba ve skupině samic. 
Pokud máte 2 samce
vykastrujte je oba včas, ještě mladé 
PROTOŽE - 
Pokud jeden onemocní, musí být na marodce sám a pak už se dospělí samci znova nesnesou a musí pak bydlet odděleně samotní. 
Nebo jeden zemře, zbylý sameček by opět musel zůstat sám, nebo riskovat pořízení malého samečka, který až dospěje často se začnou prát a opět by museli bydlet odděleně, bo na kastraci je ten starší už moc starý. 
Snad sem to vysvětlila dostatečně a pochopitelně. 
U samců je kastrace drobná záležitost 
s jedním až dvěma stehy, trvá jen 15-20min a hned ten den jsou naprosto v pohodě a druhý den už lítají po klec, jakoby se nic nestalo. Třeba u psů a koček z útulků je kastrace samozřejmostí z pochopitelných důvodů a některé veteriny mají i kastrační program . 
Mluvím o zachraňovaných morčetech, nebo když se ve zverexu spletou neznalí prodavači a prodají jiné pohlaví, což se běžné stává. 
Mláďata kluků -  se seznamují bez problémů
Nejlepší je pořídit 2 brášky z jednoho vrhu, buďto miminka po odstavu, nebo starší klučíky, kteří jsou zvyklí spolu žít. V dospělosti však většinou nastává problém a perou se, proto doporučuji včas oba vykastrovat

POZOR
Starší samce - NEdoporučuji seznamovat !!!

2 cizí samci -
miminka po odstavu, nebo starší samec dobře přijme
mládě či miminko po odstavu.  
Dokud jsou samci miminka, snesou se v pohodě... to až v dospělosti, zhruba od 1/2 roku do 1 roka se láme chleba a pak se ukáže jak to mezi nimi bude dál.... Pokud se samci poperou jako dělová koule až do krve, pomůže kastrace obou samců a velká klec 120cm dlouhá rozmanitě vybavená. 
VIDEO - KDYŽ SE SAMCI PEROU NA SMRT

NE 3 a více samců na 99% se nesnesou!!

2 kastrovaní samci žijící spolu
mívají harmonické soužití, snášejí se velice dobře a jsou z nich velcí kámoši
ALE POZOR nesmí si čichnout k samici, nebo jinému samci, jinak se ZAČNOU PRÁT!! 

Kastrace všeobecně: 
O kastraci a její užitečnosti jsem morálně a eticky přesvědčená.  
Proč se zvířata kastrují? 
Podle nejnovějších veterinárních výzkumů a poznatků je vykastrované zvíře zdravější - omezení rizika rakoviny dělohy, varlat, mléčných žláz atd... atd... 
Zmírní se i agrese, zvíře je ovladatelnější a lépe tak vychází s ostatními zvířaty a veterináři říkají že kastrovaní jedinci jsou zdravější a dožívají se vyššího věku... 
Další články v sekci: KASTRACE všeobecně
 
Kastrace morčat
Samička morčete ještě mladá, podle veterinářů 
zvládat kastraci lépe. 
Nedávno byla vynalezena nová metoda tak zvaně "bokem" co vím, tak jí zatím dělá jen pár specialistů jako v Brně MVDr. Jekl a Hauptman a v Praze na Hůrce MVDr. Mináriková, Lietavcová a Sekyrová. 
Kastrace bokem není tak invazivní, téměř žádná rekonvalescence a samička je hned fit, ovšem je to dražší zákrok, cca 3tisíce. 
Podle mých zkušeností a informací od špičkových veterinářů je kastrace bokem dobře snášena, bez náročné rekonvalescence. Pokud je samička ještě bez příznaků nemoci, předejde se tak zdravotním problémům a náročné operaci, když už má velké 
cysty, špatnou dělohu atd.  
Pokud má samice už veliké cysty, většinou se musí udělat klasická kastrace a u starších samic je to pak velmi riskantní zákrok, proto je lepší včas. 
U starých samic spíš doporučuji hormonální injekce Receptal... 
Většinou lidé kastrují spíš samce, u nich to je méně nenáročný zákrok který trvá cca 15-20min, ovšem musí to dělat opět jen zkušený odborník na morčata!! 
Kastrace samce:
Nejsem zastáncem zbytečných operací, ovšem kastrace je pro jejich dobro, nejen ze zdravotních důvodů, ale i proto, aby se mohli lépe integrovat k dalšímu morčeti. 
Já nechávám kastrovat všechny zachráněné samečky, aby se mohli lépe umístit do nových domovů, třeba k samičce, do skupiny samiček, nebo s dalším vykastrovaným samcem, jinak by museli zůstat samotní a to není dobře pro žádné morče!! Nikdy jsem s kastrací samců neměla žádný problém a druhý den už byli, jakoby se nic nedělo.
Samec před kastrací:
Musí být v dobré výživové kondici, nesmí být příliš starý a mládě musí být starší 3 měsíců.
Zákrok musí provést jenom specialista odborník na morčata pod inhalační narkózou. 
Pokud by měl kastraci dělat běžný veterinář, bez zkušeností s morčata, nedej bože injekční narkózou, nemusí to dobře dopadnou a morče se nemusí vůbec probudit. 
Dám příklad - práce s morčetem je jako "hodinářská práce" a jako automechanik nemůže opravovat hodiny, tak běžný veterinář nemůže operovat morče. 
Samec po kastraci:
Samečka dostanete již probuzeného, chvíli bude trochu zpomalený po narkóze, ale bude se chovat jako kdyby se nic nestalo. Druhý den už bude poskakovat a baštit, jakoby se nic nestalo. 
  1. Místo podestýlky něco měkkého aspoň 3 dny kvůli stehům (kobereček, protiotlakovku a pod) 
  2. Musí mít rovnou, hladkou a čistou plochu, aby si nezanesl infekci.
  3. Odstranit domky, patra, hamaky, vše, aby si nemohl potrhat stehy.
  4. Hlídat, aby si stehy nevykousal.
Pokud by se vám něco nezdálo, tak ihned na veterinu, jistota je jistota. 

Dříve se říkalo že má být měsíc od samice, ale nejnovější informace jsou, že se má samec nechat v klidu do zahojení a vytažení stehů a oddělený od  samic alespoň 3 týdny,aby samice ještě nenakryl. 
 
Neplodný samec prakticky neexistuje
jen má třeba semeníky nesestouplé a schované někde v břišní dutině, to se stává i u jiných zvířat a veterináři je nevidí a uvnitř je nehledají. 
Proto je nebezpečné nechávat nevykastrovaného samce se samičkami. Žije tak třeba se samicí bez nakrytí i několik let a pak se najednou zadaří a problém je na světě, protože když zabřezne starší samice přes jeden roku, tak při porodu většinou umře. 
  
HOLKY Více smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke stažení
Mláďata - 
 se se seznamují bez problémů.

Starší samice - 
Tady se při seznamování často projevují dominance samic, ale po vyjasnění nadřazenosti se situace uklidní. 
Opravdu jen málo kdy se stane, že se vyloženě nesnesou a že by se opravdu praly do krve! 

Naskakování samičky na samičku:
Toto dělají samice v říji, která se opakuje po cca 17-18 dnech. Vrkají na sebe a otravují jedna druhou. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu dominance – starší  či dominantnější samice tím říká, že je nadřazenější.
 
návštěvníků stránky
celkem594 550
tento týden601
dnes258