Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

SOUŽITÍ + SEZNAMOVÁNÍ + KASTRACE:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

SOUŽITÍ + SEZNAMOVÁNÍ + KASTRACE

Více smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke 
staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke stažení
Potřebujete poradit? Přihlaste se zde na
Více smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke staženíVíce smajlíků ke stažení
Morče je společenský tvoreček, v přírodě žijí ve skupinách a tvoří mezi sebou sociální vazby, proto se musí chovat minimálně po dvou stejného pohlaví (nikdy ne páreček) nebo vykastrovaný samce se samicí. Chovat samotné morče je také forma týrání, každé zvíře má své potřeby nejen fyzické, ale i sociální!
Na samotu si může zvyknout, ale rozhodně nebude šťastné a bohužel neumí mluvit lidskou řečí, aby vám to vysvětlilo.
Člověk ani jiné zvíře jim kamaráda stejného druhu nikdy nemůže nenahradit!! 
Morčátka jsou velmi citlivá zvířátka, obzvlášť někteří jedinci pak samotou trpí a může steskem onemocnět a umřít. Stádová zvířata nesmí být chována samotná (koně, ovce, krávy, prasata a další) na to jsou zákony!

Podle EU bude i u nás uzákoněno, že se morčata budou muset chovat minimálně po 2 kusech stejného pohlaví, třeba ve Skotsku, Rakousku, Nizozemí i ve Švýcarsku je to uzákoněné a dokonce i samci se tam kastrují.

Nový zákon na ochranu zvířat !

V pondělí 1.září 2008 vešel ve Švýcarsku v platnost nový zákon na ochranu zvířat. Tento zákon by měl ochraňovat domácí a hospodářská zvířata před izolací a nepřirozenými životními podmínkami. Sociální zvířata, jako například morče, musí být chována minimálně v párech. Držet v osamění jedno morče, králíka, ptáka nebo podobné zvíře, je nyní zakázáno.

Švýcarští farmáři musí aplikovat nový zákon také na hospodářská zvířata. Telata mohou být držena pouze ve skupinách a s výběhem.

 Výmluvy proč mít jen jedno morče jsou nerozumné, dětinské a sobecké! Pokud máte jen jedno morčátko a víte že nemá být samotné, měli byste tuto chybu napravit a nevymlouvat a ohrazovat nesmysly, jako že je morče spokojené samo, že si nestěžuje, že se mu věnujete atd. Uvědomte si, že pokud odpíráte svému miláčkovy dopřát šťastný život s dalším morčetem, chcete ho mít jen pro sebe a své uspokojení, je sobecké i kdybyste ho chovali v bavlnce. Morče má nejen fyzické potřeby, ale i sociální a samotné morče je týrání!

Představte si, že vy budete zavření v kleci bez jakéhokoliv kontaktu s člověkem a občas si vás vytáhne nějaký obr, který nemluví vaší řečí, asi také šťastní nebudete.
Zamyšlení:

Nikdo z těch, kdo se zabývají záchranou zvířat, útulky, SPCA atd...nikdo z těch lidí nikdy neřekne, že samotnému zvířeti nic nechybí... Tohle říkají jen mazlíčkáři, kteří tématu nerozumí a neumí pochopit potřeby zvířat, ale chápou jen svoje potřeby a tvrdí že je spokojené.

To samé je téma kastrace, také většina mazlíčkářů nechápe její princip a prospěch pro zvíře hlavně zdravotní (snížení rizika nádorů, rakoviny varlat, dělohy, ovariální cysty atd) ale i společenský (lépe zařaditelná do kolektivu)

NE morče a jiné zvíře v jedné ubikaci NE!

SEZNAMUJEME JEN MORČÍKY STEJNÉHO POHLAVÍ, nebo samičku s vykastrovaným samcem!! Nejlepší kombinace je kastrovaný samec a samičky.
(o kastraci je níže)
Samice s nevykastrovaným samcem by se urodila k smrti!
Určení pohlaví KLIK
Proč NEdoporučuji množit?
Raději adoptujte a uděláte dobrý skutek. 
Morčat je hrozně moc, útulky a azyly jsou přeplněné, je spousta množíren, hromady inzerátů s morčaty za směšné ceny i zadarmo, nebo pro hady, dávat morčata do zverimexu to nevíte ke komu se morčátko dostane a často končí u lidí, kteří se k nim chovají špatně, končí vyhozená u popelnic, nebo u hadů! Takže pokud nemáte dopředu vhodné zájemce, opravdu bych nemnožila, raději adoptujte.
Více smajlíků ke stažení S novým morčátkem
jděte na veterinu za odborníkem na morčata, aby ověřil pohlaví, prohlédl jestli je zdravé a bez parazitů.
Nové morče nechte v karanténě 3-4 týdnymohlo by nakazit ostatní třeba všenkami či svrabem a musela by se léčit všechna morčata.

Pro 2 morčátka je potřeba dostatečně velká ubikace/
klec, minimálně 100cm, nejlépe 120cm, pro kluky raději větší (prostě čím větší tím lepší).
Jen velká klec ale nestačí
je potřeba rozmanitě zařídit, aby měli možnost soukromí a nebyli stále v konfrontační pozici proti sobě.
Rozhodně NE klasické domečky, v nich často probíhají neshody a pranice.
Nejlepší je udělat jen přístřešek, nebo patro do klece, hamaku, ohebný tunýlek/můstek zn.KARLIE apod) 2 pelíšky, někdy je dobré i 2 mystičky, viz. sekce: VYBAVENÍ KLECE
Důležité je správně morčata seznamovat, ne je rovnou hodit do klece!
Neoddělujte morčata zbytečně dřív, než si prostudujte o jejich chování, abyste jim lépe rozuměli.
Často morčata žijí zbytečně rozdělaná, protože 
lidi nerozumí jejich chování a dorozumívání a mylně si myslí že jsou na sebe "agresivní". 
Běžné odstrkování, štípnutí, dobnutí, prohnání, někdy vyškubnou chlupů z prdky je prostě jejich komunikace. O seznamování níže.
Více smajlíků ke staženíSEZNAMOVÁNÍ všeobecně
Seznamujeme na neutrální půdě, tj. ve výběhu, kde jim připravíme rozmanité prostředí, dáme nějakou zeleninu, travičku, prolézačky a další věci na zabavení. každý den třeba na hodinu a postupně se to uklidní. někdy to trvá týden, někdy měsíc, ale chce to vydržet a pevné nervy. 
TYP: Je dobré natřít obě morčata levandulovým aroma olejíčkem, aby voněli stejně.
Někdy to chce pevné nervy a velkou trpělivost!! Proženou se, poštěkají, cvakají zubama, třeba i vyškubou chlupy z prdky, ale za nějaký čas si vyjasní pozice a budou v pohodě, prostě si musí vyjasnit pozice v hierarchii. Až se je situace klidná, pak teprve dát do velké klece.
Klec musí být co největší, vyčištěná s novou podestýlkou, rozmanitě vybavená (patro, hamaka, tunýlek, 2 mističky, 2 palíšky a pod.)

Více smajlíků ke 
staženíPRŮBĚH SEZNAMOVÁNÍ
Jestliže kolem sebe jen chodí, vrkají na sebe a  vyhrožují cvakáním zubů, někdy se ďobnou do prdky, je to běžné chování vyjasňování si dominance! Některá morčata jsou větší cíťové a piští, jako kdyby je na nože brali...neberte je v ten moment do ruky, ale pohlaďte všechna a uklidněte.
Pokud se do sebe nepustí až tak, že je z nich vyloženě "dělová koule" a neteče krev, tak je to běžné a normální morčecí dohadování.
Moje holky se také často poštěkají, hlavně když mají říje, vyždibnou si chlupy z prdky, ale to je normální, oni si takto prostě vyměňují názory.
Příklad z praxe:
Jak sem seznamovala tu zachráněnou Treperendu s mýma holkama... Trvalo to týden... Nejdřív cvakání.. zuby.. kroužení a naskakování čumáčkem do sebe... Tak jsem je obě vždy pohladila a uklidnila atd...cvakaly na sebe i moje holky, prostě klasicky přenesená agrese.... Další den skoro stejné... další trošku lepší... další den už jen zacvakaly... a další už malá Treperenda pochopila, že je na konci hierarchie a že musí uhnout a utéct... Ukázala sem jí, jak po eskalátoru k holkám do morčatárny a hned to uměla, jenže holky vždy jak to zjistily, hned jí vyhnaly.  Ale ona se nedala a "dveřma jí vyhodí a oknem se vrátí" je splachovací a nic si z toho nedělá. Teď už bydlí společně, u misky nesmí být jako první bo holky jí odpinknou ... ale zvykla si a je to v pohodě, bo už ví kde je její místo, je spokojená a ráda, že není samotná 
Seznamování azylaček (maminka a malá dcerka) s Borískem a 6ti letou Rebečkou ve výběhu, prakticky po celém bytě mohou běhat..ale holky se ještě moc nemusí, cvakají na sebe a vyhrožují.. Borísek vždycky přiběhne mezi ně, rozežene je, zacvaká na ně zubama a je klid zase na chvíli...Někdy je to seznamování hold na dlouho, ale vždycky to dopadne, jen to chce trpělivost, rozumět jim a vědět jak na to.
Poprvé Boris vyškubnul Mamince chlupy z prdky a ona utekla k sobě do klece, njn, někdy je to bouřlivější i holka s klukem. Je sranda pozorovat tu jejich řeč těla a zvuky, kterými se dorozumívají.
ZMÁČKNOUT NĚŽNĚ BŘÍŠKO NA BUCHTOU/PINDÍKEM A JESTLI VYLEZE PINĎA, JE TO KLUK, POKUD JE TAM JEN TVRDÉ Y JE TO HOLKA.
TAKÉ SE TO POZNÁ CCA VE 3 TÝDNECH PODLE TOHO, ŽE KLUČÍCI ZAČNOU OTRAVOVAT HOLKY, BRUMLAJÍ KOLEM NICH A NAKRUCUJÍ SE, NASKAKUJÍ NA NĚ A POD...podle toho se to také dá poznat.
KLUCI Více smajlíků ke 
stažení Více smajlíků ke stažení
Pro kluky je potřeba velkou klec aspoň 120cm aby se neprali. Rozmanitě vybavit, udělat patro, hamaku, 2 misky a pod.
Rozhodně NE klasické uzavřené domečky a stísněné prostory, v nich často probíhají boje.
Naskakování samce na samce:
Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější. V dospělosti mladšího samce se může situace obrátit a můžou se začít prát, proto opět doporučuji oba včas vykastrovat.
SAMCE NECHTE VČAS VYKASTROVAT!!
Ideální je kastrovaný kluk a samice, třeba harém samic, jak je to i v přírodě, jen se nebudou množit a nemusí se týrat samotou.
DŮLEŽITÉ - to platí na 99%
2 DOSPĚLÍ KLUCI A DALŠÍ MORČE SE NESNESOU!!
Pokud máte 2 samce,
vykastrujte je oba včas, ještě mladé...PROTOŽE:
Až se porvou do krve, těžko se dávají dohromady, chce to opět pomalu seznamovat a hodně pevné nervy a dlouhou trpělivost.
Pokud jeden onemocní, musí být na marodce sám a pak už se dospělí samci znova většinou nesnesou a musí pak bydlet odděleně samotní. 
Nebo jeden zemře, zbylý sameček by opět musel zůstat sám, nebo riskovat pořízení malého samečka, který až dospěje často se začnou prát a opět by museli bydlet odděleně, bo na kastraci je ten starší už moc starý.
Snad sem to vysvětlila dostatečně a pochopitelně.
U samců je kastrace drobná záležitosts jedním až dvěma stehy, trvá jen 15-20min a hned ten den jsou naprosto v pohodě a druhý den už lítají po klec, jakoby se nic nestalo. Třeba u psů a koček z útulků je kastrace samozřejmostí z pochopitelných důvodů i zdravotních a některé veteriny mají i kastrační program. Mluvím o zachraňovaných morčetech, nebo když se ve zverexu spletou neznalí prodavači a prodají jiné pohlaví, což se běžné stává. 
Ve Skotsku prodávají ve zverexech kastrované samce, v Německu CHS také kastrují samce, jen u nás jsou stále zabedněnci.
Mláďata kluků - se seznamují bez problémů
Nejlepší je pořídit 2 brášky z jednoho vrhu, buďto miminka po odstavu, nebo starší klučíky, kteří jsou zvyklí spolu žít. V dospělosti však většinou nastává problém a perou se, proto doporučuji včas oba vykastrovat.
KASTRACI MUSÍ DĚLAT POUZE SPECIALISTA NA MORČATA, JINÝ VET TO NEUMÍ!
Morče je hodinářská práce a automechanik vám hodinky také neopraví! To platí i o všech zákrocích co se morčat týče.
POZOR
Starší samce - NEdoporučuji seznamovat !!!

2 cizí samci
Starší samec přijme
mládě či miminko po odstavu dobře, problém nastává většinou kolem 1 roka, když mimino dospěje! 
Dokud jsou samci miminka, snesou, ALE když začnou dospívat, zhruba kolem 1 roka se láme chleba. ale i časem jim může rupnout v hlavě a najednou se porvou do krve.
Pokud se samci poperou jako dělová koule až do krve, že skončíte na veterině na šití, pomůže kastrace obou samců a velká klec minimálně 120cm dlouhá, rozmanitě vybavená a znova opatrně a zdlouhavě seznamovat a obrnit se trpělivostí ! Proto doporučuji vykastrovat včas, než dojde na nejhorší!
VIDEO - KDYŽ SE SAMCI PEROU NA SMRT

Více než 2 samci na 99% se nesnesou!!

2 KASTROVANÍ samci žijící spolu mívají harmonické soužití, snášejí se velice dobře a jsou z nich velcí kámoši, ale nesmíte k nim přidat další morče! 
Někdy i 2 NEkastrovaní samci mohou mít harmonické soužití, ale zase nakonec nastane situace z výše uvedených a nebo jeden umře dřív a co potom?
ALE POZOR nesmí si čichnout k jinému morčeti, jinak se ZAČNOU PRÁT!
Kastrace všeobecně:
O kastraci a její prospěchu jsem morálně a eticky přesvědčená.
Proč se zvířata kastrují?
Podle nejnovějších veterinárních výzkumů a poznatků je vykastrované zvíře zdravější - omezení rizika rakoviny dělohy, prsních žláz u samců i varlat apod.
Zmírní se i agrese, zvíře je ovladatelnější a lépe tak vychází s ostatními zvířaty a veterináři říkají že kastrovaní jedinci jsou zdravější a dožívají se vyššího věku.
V pokročilejších zemích, jako třeba ve Skotsku prodávají v některých zverexech kastrované 
samce, v Německu některé CHS samce kastrují, dokonce i u nás je zatím první CHS, co začala samce kastrovat, ale většina našinců jsou stále zabedněnci.
Další články v sekci: KASTRACE všeobecně 
Článek veterináře o kastracích: Kastracedrobnýchsavců 
 
Kastrace morčat
Kastrace samiček
Samička morčete ještě mladá, podle veterinářů 
zvládat kastraci nejlépe.
Existuje nová šetrná metoda preventivní kastrace tak zvaně "horem/bokem", začala se nedávno provádět i na morčatech. Co vím, tak jí zatím dělá jen pár specialistů jako v Brně MVDr. Jekl a Hauptman a v Praze na Hůrce, ale začíná se dělat i na některých dalších veterinách. Tito veterináři tuto šetrnou preventivní kastrace doporučují, jelikož cysty trpí 80-90% samic, a projevují se většinou kolem 2 let, ale zjistí se jen na ultrazvuku, některý zkušený vet i pohmatem.
Kastrace bokem není tak invazivní, prakticky žádná rekonvalescence a samička je hned fit.
Ovšem je to dražší zákrok cca 2-3tisíce.
Podle mých zkušeností a informací od špičkových veterinářů je kastrace bokem dobře snášena, bez náročné rekonvalescence. Pokud je samička ještě bez příznaků nemoci, předejde se tak zdravotním problémům a náročné operaci. Když už má velké 
cysty, zánět dělohy, mléčné žlázy atd. 
Pokud má samice už veliké cysty, musí se udělat klasická kastrace přes bříško je to velmi riskantní zákrok 50/50, kor a u starších samic, proto je lepší prevence a včas.
U starých samic já osobně doporučuji spíš hormonální léčbu injekce Receptal.
Většinou lidé kastrují spíš samce, u nich to je méně nenáročný zákrok který trvá cca 15-20min a levnější než u samic, ovšem musí to dělat opět jen zkušený odborník na morčata!
Kastrace samce:
Nejsem zastáncem zbytečných operací, ovšem kastrace je pro jejich dobro, nejen ze zdravotních důvodů, ale i proto, aby se mohli lépe integrovat k dalším morčatům.
Já nechávám kastrovat všechny zachráněné samce, aby se mohli lépe umístit do nových domovů, třeba k samičce, do skupiny samic, nebo s dalším kastrovaným samcem, jinak by museli zůstat samotní a to není dobře pro žádné morče!
Nikdy jsem s kastrací samců neměla žádný problém a druhý den už byli, jakoby se nic nedělo.
Kastrace kluků stojí kolem 1500Kč, ale nemá cenu koukat jen po nízké ceně, hlavně to musí dělat 
zkušený odborník na morčata!
Samec před kastrací:
Musí být v dobré výživové kondici, nesmí být příliš starý a mládě musí mít min 3-4
 měsíce, klidně i starší, nejdéle však asi ve 4 letech, záleží na výživové kondici.
Zákrok musí provést jenom specialista odborník na morčata pod inhalační narkózou. 
Pokud by měl kastraci dělat běžný veterinář, bez zkušeností s morčata, nedej bože injekční narkózou, dopadne to většinou špatně a morče se vůbec neprobudí! 
Dám příklad - práce s morčetem je jako "hodinářská práce" a jako automechanik nemůže opravovat hodiny, tak běžný veterinář nemůže operovat morče. Kam na veterinu - zde KLIK
Samec po kastraci:
Samečka dostanete již probuzeného, chvíli bude trochu zpomalený po narkóze, ale bude se chovat jako kdyby se nic nestalo. Druhý den už bude poskakovat a baštit, jakoby se nic nestalo.
  1. Místo podestýlky něco měkkého aspoň 3 dny kvůli stehům (kobereček, protiotlakovku a pod)
  2. Musí mít rovnou, hladkou a čistou plochu, aby si nezanesl infekci.
  3. Odstranit domky, patra, hamaky, vše, aby si nemohl potrhat stehy.
  4. Hlídat, aby si stehy nevykousal. Doporučuji vyžádat na vaterině ochranný límec pro hlodavce.
Pokud by se vám něco nezdálo, tak ihned na veterinu, jistota je jistota.
Samec má být oddělený od samic 4 týdny, aby samičky ještě nenakryl. Má se nechat v klidu do zahojení a vytažení stehů a odstranit věci, o které by mohl zatrhnout stehy.
 
Neplodný samec prakticky neexistuje
jen má třeba semeníky nesestouplé a schované někde v břišní dutině, to se stává i u jiných zvířat a veterináři je nevidí a uvnitř je nehledají.
Proto je nebezpečné nechávat nevykastrovaného samce se samičkami. Žije tak třeba se samicí bez nakrytí i několik let a pak se najednou zadaří a problém je na světě, protože když zabřezne starší samice přes jeden roku, tak porod většinou nepřežije.
      
HOLKYVíce smajlíků ke 
stažení
Holky se většinou seznamují bez problémů, ale i ty na sebe umí být někdy pěkné mrchy, obzvlášť v období říje. Jinak platí o seznamování co je výše napsáno 
všeobecně.
návštěvníků stránky
celkem858 596
tento týden1 418
dnes273