Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

SEZNAMOVÁNÍ MORČAT:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

SEZNAMOVÁNÍ MORČAT

Morče je společenský tvoreček, v přírodě žijí ve skupinách a tvoří mezi sebou sociální vazby, proto se doporučuje, chovat minimálně po dvou stejného pohlaví (nikdy ne páreček) Na samotu si může zvyknout, ale rozhodně nebude šťastné a bohužel neumí mluvit lidskou řečí, aby vám to vysvětlilo. 
Člověk jim kamaráda stejného druhu nikdy nenahradí!! 
Morčátka jsou velmi citlivá zvířátka, obzvlášť někteří jedinci pak samotou trpí a může steskem i umřít. 
Podle EU bude i u nás uzákoněno, že se morčata budou muset chovat minimálně po 2 kusech stejného pohlaví, třeba v Rakousku a Nizozemí už to je uzákoněné.

NE morče a jiný živočišný druh v jedné ubikaci NE !!


SEZNAMUJEME JEN MORČÍKY
STEJNÉHO POHLAVÍ, nebo samičku s vykastrovaným samcem!! (ohledně kastrace je psáno níže)
Samice žijící s nevykastrovaným samcem by se urodila k smrti! 

Proč NEdoporučuji množit? 
Protože morčat je hrozně moc, je spousta množíren a hromady inzerátů s morčaty za směšné ceny i zadarmo, nebo pro hady a dávat morčata do zverimexu také není dobrá volba, nevíte tak ke komu se morčátko dostane, pak většinou končí u lidí, kteří se k nim chovají špatně, vyhozená u popelnic, nebo dokonce u hadů! Takže pokud nemáte dopředu vhodné zájemce, opravdu bych nemnožila.
 

S novým morčátkem doporučuji zajít na veterinu za specialistou odborníkem na morčata, aby ověřil pohlaví a prohlédl, jestli je zdravé a bez parazitů.

Nové morče by mělo být v karanténě měsíc, pokud si nejste jisti, že je opravdu zdravé, jinak by nakazilo ostatní třeba všenkami či svrabem a pak by se museli léčit všichni.

Pro 2 morčátka je potřeba dostatečně velká klec minimálně 100cm (čím větší tím lepší)

Klec rozmanitě zařídit -
udělat či koupit patro do klece, hamaku, 2 pelíšky, někdy je dobré i 2 mystičky, ohebný tunýlek/můstek
zn.KARLIE apod) viz. sekce: VYBAVENÍ KLECE - klik
 

SEZNAMOVÁNÍ - morčíky seznamujeme na neutrální půdě, tj. ve výběhu, kde jim připravíme rozmanité prostředí, dáme nějakou zeleninu, travičku, prolézačky a další věci na zabavení.  
Klec musí být co největší, vyčistěná s novou podestýlkou, rozmanitě vybavená (patro, hamaka, tunýlek, 2 mističky, 2 palíšky a pod.) 
Je dobré třeba natřít obě morčata levandulovým aromaolejíčkem, aby voněli stejně. 
Někdy to chce pevné nervy a velkou trpělivost!!! Proženou se, poštěkají, ale za nějaký čas si vyjasní pozice a budou v pohodě.  

HOLKY
Mláďata - 
se se seznamují bez problémů.

Starší samice -
Tady se při seznamování často projevují dominance samic, ale po vyjasnění nadřazenosti se situace uklidní.
Opravdu jen málo kdy se stane, že se vyloženě nesnesou a že by se opravdu praly do krve!


KLUCI  
Pro kluky je potřeba velkou klec 120cm aby se neprali. Rozmanitě vybavit, udělat patro, hamaku, 2 misky a pod. 

Mláďata -  se se seznamují bez problémů

Nejlepší je pořídit 2 brášky z jednoho vrhu, buďto miminka po odstavu, nebo starší klučíky, kteří jsou zvyklí spolu žít.
POZOR
Starší samci - NEdoporučuji seznamovat !!!

2 cizí samci -
miminka po odstavu, nebo starší samec dobře přijme
mládě či miminko po odstavu.  
Dokud jsou samci miminka, snesou se v pohodě... to až v dospělosti, zhruba od 1/2 roku do 1 roka se láme chleba a pak se ukáže jak to mezi nimi bude dál.... Pokud se samci poperou do krve, pomůže kastrace obou samců a velká klec 120cm dlouhá rozmanitě vybavená.

3 a více samců se na 99% nesnesou!!

2 samci žijící spolu
mívají harmonické soužití, snášejí se velice dobře a jsou z nich velcí kámoši
ALE
POZOR nesmí si čichnout k samici, nebo jinému samci, jinak se ZAČNOU PRÁT!!


PRŮBĚH SEZNAMOVÁNÍ
Jestliže kolem sebe jen chodí,  vrkají na  sebe  a  vyhrožují cvakáním zubů, někdy se ďobnou  do prdky, je to běžné chování vyjasňování si dominance !!! Některá morčata jsou větší cíťové a piští, jako kdyby je na nože brali...
Pokud se do sebe nepustí až tak, že je z nich vyloženě "dělová koule" a neteče krev, tak je to běžné a normální morčecí dohadování. 
Moje holky se také často poštěkají, hlavně když mají říje, vyždibnou si chlupy z prdky, ale to je normální :-) oni si takto prostě vyměňují názory.

Kastrace všeobecně: 
Samička ještě mladá, měla by kastraci zvládá lépe... u starších samic je to pak velmi riskantní zákrok... Jinak se kastrují spíš samci, u nich to není tak náročný zákrok ... a říká se, že kastrovaní jedinci jsou prý zdravější a dožívají se vyššího věku ...
Kastrace samce:
Nejsem zastáncem zbytečných kastrací (operací) jen z plezíru majitele (že jim smrdí, značkuje atd) ovšem pro jejich dobro, aby se mohli lépe integrovat a pro zachráněné samečky, aby se mohli lépe umístit do nových domovů, třeba k samičce, jinak by museli zůstat samotní a to není dobře pro žádné morče!! 
U samců je kastrace drobná záležitost s jedním až dvěma stehy a hned ten den jsou naprosto v pohodě! Třeba u psů a koček z útulků je kastrace samozřejmostí z pochopitelných důvodů.
Mluvím ovšem o zachraňovaných morčátkách, nebo o tom, když se ve zverexu spletou neznalí prodavači a prodají jiné pohlaví, což se běžné stává.
Samec před kastrací:
Musí být v dobré výživové kondici, nesmí být příliš starý a mládě musí být starší 3 měsíců.
Operaci musí provést specialista odborník na morčata pod inhalační narkózou.


Po kastraci:
Dříve se říkalo že má být měsíc od samice, ale nejnovější informace jsou, že se má samec nechat v klidu do zahojení a vytažení stehů a může k samici. 
 
Emotikona wink
návštěvníků stránky
celkem303 335
tento týden2 549
dnes355