Odkaz do e-shopu je pod obrázkem či názvem produktu.
Podpora imunity při každé nemoci
U všech kožních nemocí je nutné léčit všechna morčata v chovu.
Přenáší se kontaktem od nemocného morčete
SVRABPOZOR u březí a kojící samice a miminek počkat až 4 týdny po porodu a použít 1 kapičku Ivomec nebo za krk a také 3x opakovat. *Pokud je svrab hodně u březí samičky, dá se aplikovat Stronghold. (jen u veterináře)
PLÍSNĚ nejčastěji začíná na nose, okolo uší, očí i na pacinkách jako kruhová změna na kůži spojená s vypadáváním srsti, převážně nesvědivá, později rozšiřující se na trup a končetiny
* Objevuje se především u mladých nebo stresovaných jedinců (časté transporty, březosti, poporodní období, onemocnění, aj.) u dlouhosrstých častěji (bývají skrytými přenašeči)
* Spousta infekcí často probíhá skrytě, takže si jich nevšimneme. Imunitní systém zdravých zvířat udrží infekci pod kontrolou. Při březosti, stresu nebo jiném onemocnění se spory plísní aktivují a propukne onemocnění
POZNÁMKA: Plíseň jde většinou ruku v ruce se svrabem. Některé plísně jsou přenosné na člověka, proto je potřeba naprostá hygiena a desinfekce!
Důležitá je dezinfekce klece a veškerého vybavení chlorovými přípravky, Ivasan spray, nebo roztokem u Hypermanganu.
Další kožní onemocnění
Dermatofytóza, Mikrosporóza, Trichofytóza
nepravidelné řídnutí srsti, šupinky, zarudnutí kůže, lámání chlupů a svědění.
Řešení: Pouze u veterináře - Provést kultivaci z chlupů i kůže, což trvá 14 dní. Většinou je potřeba celková léčba, jak povrchová, tak orálně třeba Sporanox roztok (na veterině) či injekčně.
Léčbu provést u všech zvířat v chovu!
Léčba není drahá, musí se ale řešit okamžitě a léčit dostatečně dlouho i po vymizení
příznaků, jinak se plíseň vrátí!
ABSCES hnisavá ložiska
Většinou od poranění
Řešení: Vymačkat, vyčistit Peroxidem 3%
uchošťourem a propláchnout stříkačkou dokud Peroxid bude šumět...případně každý den opakovat. Peroxid je nejlepší na čištění hnisavých ran i na plísně, pěkně vyšumí všechen hnis a desinfikuje rány.
Pokud jsou abscesy od zubů, musí vždy ošetřit veterinář odborník na morčata!
Nádory, lipomy, nemoci podkoží
Článek - nádory a onemocnění kůže a podkoží
Svědění a šupinatění kůže
Řešení: domácí léčba (pokud nepomůže, tak veterina!
Medivet šampon - Díky kombinaci obou látek je Medivet účinný v podpůrné terapii plísňových, kvasinkových a sekundárních bakteriálních infekcí kůže s projevy šupinatění a svědění.
Obsahuje dvě účinné látky: ketokonazol a octopirox, které se ve svém účinku doplňují. Obě tyto složky účinkují na přemnoženou kožní mikroflóru. Ketokonazol působí proti přemnožování kvasinek. Octopirox účinkuje jak na kvasinky, tak na bakterie. např. u atopických pacientů.
ZPŮSOB POUŽITÍ:
Koupání provádějte 2× až 3× týdně po dobu 4 – 6 týdnů. Poté používejte preventivně jednou týdně.
SÍROSALICYLOVÝ ŠAMPON - s antibakteriálními přísadami, pro problémy s pokožkou a cizopasníky (vši, svrab), lupy, podrážděním či svěděním pokožky atd. Proti všem těmto problémům působí účinné látky šamponu (Triclosan, kvarterní derivát kyseliny undecylenové, koloidní síra, kyselina salicylová, lopuchový a řepíkový extrakt, Panthenol, čajovníkový a eukalyptový olej)
Bajazinpudr - Podpůrný přípravek pro opakované problémy pokožky, které jsou způsobené bakteriemi, kvasinkami, svrabem a roztoči. Je vhodný pro léčbu psů, koček, králíků i hlodavců.
Poznámka: Nejvíc na to trpí Teddíci
VŠENKY -žlutobílí, 1-2 mm velcí parazité, velmi čile se pohybující v srsti, živí se šupinkami kůže, nejsou přenosní na člověka ani další domácí zvířata (pes, kočka, ptáci). Morče znervózňují svým pohybem a vyvolávají úpornou svědivost, která může časem vést k sebepoškozování s následnou bakteriální infekcí.* Nejčastěji okolo uší, na zadečku a v rozetách, srst je suchá, olámaná, později prořídlá, se stroupky a zvýšenou tvorbou kožních šupinek.
Řešení:
Důležité:
Léčba není drahá, che to ale
řešit okamžitě, pro morče je to šíleně nepříjemné svědění, až nakonec dostává záchvaty a
křeče!
Já používám jen BioKill na prostředí i na morčata a na desinfekci ubikací ocet
BioKill na vnější parazity Poznámka: BioKill na prostředí můžete
stříkat i na morčátka i přesto, že je na obale psáno na prostředí, nemusíte se
bát. S mojí veterinářkou jsme kdysi zkoumali složení a je úplně
stejné množství účinné látky, jen tam je normální voda a v tom na zvířata destilovaná, tak že to je
úplně to samé. Dělá se i na zvířata, ale kvůli nákladné legislativě se jeden čas
nevyráběl.
permethrin má nízkou toxicitu pro savce, špatně se vstřebává kůží a v těle je rychle inaktivován. Kožní reakce nejsou obvyklé. Toxické pro kočky, ryby, plazy a včely. (k dostání na veterině a v některé drogerii)Účinná látka
Vši a všenky jsou přísně hostitelsky specifické, to znamená, že tito cizopasníci umí žít jen na jednom jediném živočišném druhu. Od morčete se všenkami nemůže nakazit žádné jiné zvíře, ani králík, ani pes. Nic nehrozí ani člověku. A podobně morče nezíská parazity od kočky a nehrozí mu ani zamoření vší dětskou.
(zdroj: MVDr.Ježková)
Pro Arpalit platí omezení - nesmí se použít na gravidní samici, matku a miminka, pokud jsou ještě kojena. Arpalit je neskutečný driák, který bych spíše nedoporučovala k použití, tak následující přípravky jednoznačně doporučím. A jsou tři - Front-line, Advocate nebo Stronghold (spot-on pipety), které jsou ke koupi u veterináře. Front-line ve spreji je k dostání i ve zverimexech. Je možné s nimi ošetřit gravidní samici, matku i kojená miminka. Nanáší se malá kapička (z pipety) za krk morčete přímo na kůži (jen kápneme, nevtíráme), kde se nemůže olizovat. Tyto přípravy jsou šetrnější pro zvířátko, ale také cenově náročnější než Arpalit. Zdroj: http://www.odjaji.wz.cz
Pododermatitida
Onemocnění způsobuje
Na spodních částech tlapek se objevuje zesílená, drsná kůže (hyperkeratóza)
Tyto změny mohou vředovatět a často jsou kontaminovány bakteriemi (Stafylokoky).
Infekce se následně rozšíří na hlubší tkáně (šlachy a kosti) s následným zánětem a amputaci končetiny.
Toto onemocnění je velmi bolestivé, morčata se nerada pohybují, často poléhávají, naříkají
Léčba na veterině - uvnitř pod stroupkem bývá hnis, stroupek odstranit, vyčistit hnis uvnitř,
dezinfekce nejlépe Peroxidem, nanést antibiotickou mast, ránu zafačovat a celkové podávat antibiotika od veterináře.
Současně zvířata přemístit na měkkou podestýlku a každý den ošetřovat ránu a hlubokou dutinku v pacičce (já doporučuji vymývat Peroxidem)
Prevence spočívá v chovu morčat v čistém a suchém prostředí, na měkké podestýlce a v zabránění obezity. Zdroj: Cavia Bohemia
Pokud je to jen na povrchu jako ztvrdlý mozol jako kuří oko, dá se po změkčení odloupnout, nebo opatrně odstřihnout
Další článek
https://www.vethope.cz/cs/pododermatitida-u-morcat-a-kraliku/
Je na zadečku kde má většina zvířat ocásek.
U většiny morčat není ani vidět, ale pokud produkuje příliš mazu, jsou vidět žmolky. Tyhle "žmolky" jsou totiž žmolky mazu, které ze žlázy vychází.
Některým morčátkům žláza může produkovat hodně mazu, pak mívají žlázu zalepenou a chlupy kolem ní také. Proto by se těmto morčátkům měla žláza čistit.
Jak žlázu vyčistit?
- na čištění je potřeba olej (stolní, nebo dětský)
- potom je dobrý vatový tamponek
Postup:
1. tamponkem se nanese olej na žlázu (nesmí se tlačit protože kostrč a oblast na morčecím zadečku je velice citlivá)
2. když se chlupy očistí tak je potřeba morčátko umýt.
návštěvníků stránky | |
---|---|
celkem | 1 358 243 |
tento týden | 28 |
dnes | 28 |