Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

ŘEČ, PROJEVY a SMYSLY MORČAT:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

ŘEČ, PROJEVY a SMYSLY MORČAT

Abychom jim lépe porozuměli
Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

Řeč morčat - co nám vlastně říkají


Jak morčátka vnímám já
Morčátka jsou hodně citlivá stvoření a někteří obzvlášť... i když mi lidé na to tak nehledíme a neuvědomujeme si to... mě o tom však přesvědčují dnes a denně...
Tak jak má každé morče jinou barvu či postavu, tak i povahu, stejně tak je i více či méně citlivé a empatické... nechci je nikterak polidšťovat, ale vidím že je to tak...
Některé je pečovatel, další pohodář, jiné sobeček, nebo protiva, někteří vyhledávají kontakt a jiní zas hledají klídek...
Každé má své osobité vlastnosti a patří
k tomu i citlivost či přecitlivělost, ale i empatie k druhému...
Takto je to
ale přeci u všech tvorů, to tady snad nemusím vysvětlovat :-)
Zvířátka jsou všeobecně citlivá na jiné vjemy než člověk, spíš cítí vibrace a energii jakou kdo vyzařuje, slyší jinak zvuky které kdo vydává atd... proto jsou tak citlivá a vnímavá.... a to na nich miluji. 

ŘEČ TĚLA A PROJEVY MORČAT
ŘEČTĚLA:
Zvedáníhlavičkydosvislépolohysměremnahoru – projev dominance a nadřazenosti ; čichání zajímavých pachů a potravy.
  
Ztřeštěné běhání, vyskakování do vzduchu, škubání tělem – projev radosti, nejvíce to dělají mláďata, ale některým to vydrží i do dospělosti.  

Zívání a polehávání – únava, spokojenost.

Napřímené tělo (postoj na špičkách), zívání, napřímená srst na hřbetě, jemné našlapování, cvakání zubů – Výhružná poloha, využívají jí hlavně samci k zastrašení ostatních samců.
 
Cvakání zuby – jednoznačný projev nespokojenosti - morče je naštvané, něco se mu nelíbí.

Dotyk čumáčky – pozdrav; u seznamování - zjištění identity druhého morčátka

Vykulená očíčka, svalový třes, napjaté tělo, strnulost – strach; stres
 
Svalový třes, napřímená srst po celém těle – morčátku je zima
 
Kolébání tělem ze strany na stranu, chození po straně, značkování okolí, vrčení – samec se snaží zapůsobit na samičku ; samička v říji
 
Naježená srst po celém těle, nezájem o okolí, nechutenství – nemoc
 
Okusování mříží u klece, okusování srsti ostatním morčatům, ničení ubikace – stres; smutek; nuda; hlad; nemoc (bolesti)
 
Otírání genitálií – značkování okolí
 
Panáčkování – zvědavost a zkoumání; hlad
 
Olizování oušek a tlamičky druhým, rejdění čumáčkem v cizím kožíšku – čištění druhého; projev náklonnosti a dobrých vztahů mezi morčaty.

Naskakování samce na samce:
Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější.

Vystříknutí moči: nech mě, neotravuj, většinou to dělají samice na samce, když je otravuje.      

Olizování rukou – Morče olizuje slaný pot; vděčnost a náklonnost.

Tahání zoubky za oděv = nechtějí se chovat, nelíbí se jim to a nebo chtějí čůrat.
(Mě
žužlají tričko a tahají za ně a to vím, že chtějí čůrat, tak je dám do klece na WC, oni vyšpulí prdku a hned se vyčůrají, takhle se i morčíci učí na WC
)
HLASOVÉ PROJEVY
 
Vrčení v přítomnosti ostatních morčat (brr) – Snaha zapůsobit a být přijat mezi ostatní.
 
Brumlání při hlazení – kladný projev – Morče je velice spokojené a vrčením si žádá další příjemná pohlazení.
 
Zavrčení při zaslechnutí zvuku – negativní projev – Zvuk, který je pro něho velice nepříjemný, proto vrčí.
 
Hlasité pískání (táhlé uuuíííí, uuííííí – Zvuk se stupňuje od nejtiššího po nejhlasitější.)- Hledání a přivolávání ostatních morčat a pokud žije samo, hledá společnost člověka; žebrá něco na zub. 
 
Tiché pobroukávání (ťuk, ťuk; tudu, tudu; tadam tam, brk brk) – kladný projev – Morče je spokojené a šťastné.
 
Pokřikování, nadávání, kňourání (Zvuk se snižuje od nejhlasitějšího po nejtišší.) – negativní projev – Morče je s něčím silně nespokojené.

Bublání: jakési tiché zabublání vydává většinou když se mu líbí že ho hladíme, přitom je morčátko uvolněné, většinou až "rozpláclé" 


Skřípání zoubky: jakoby křupkání vydávají při nervozitě nedočkavosti, když se jim něco nelíbí, nebo se nechtějí už chovat a mají potřebu na WC (tak že mě nikdy nepočůrají) 

Proč jí svoje boky? 

Morče musí jíst svoje bobky protože:

Morče je 100% býložravec a máji  jiný trávicí trakt než třeba kůň či kráva, proto morče ani nezvrací.

Potrava morčeti prochází jen střívky a některé živiny se tak nestačí dostatečně vstřebat, proto musí projít trávicím traktem znova... 

Morče musí neustále jíst,potrava  se  mu nemůže nikde uložit k trávení, ale jen prochází střívky, proto musí pořád jíst, aby se mohla potrava posunovat a mohlo se vyprazdňovat...
Seno velice důležité pro trávení, protože obsahuje nestravitelnou vlákninu, která pomáhá pohybu potravy ve střevech a zajišťuje vstřebávání vody, proto seno musí mít neustále k disposici!! 

Nevím jestli jsem to vysvětlila dost dobře

Proč vyskakuje do výšky jako blázen, lítá a cuká hlavou jako by mělo záchvat?
Má radost, je veselé a skotačí, to dělají hlavně mladá morčátka.  

 

Zvuky a jejich význam - odkaz na video -   https://www.youtube.com/watch?v=kWIOTtJhrwM 
Doporučuji shlédnout celé video, je to moc pěkně vysvětlené. 


"Morčecí zpěv"většinou značí nějaký stres

Bohužel, není to zpěv z radosti, ale podle mých pozorování značí nějaký stres či dosud skrytý zdravotní problém, který se časem projeví... někdy "zpívají i samice v říji, v době březosti nebo když mají cysty.

Usuzuji podle toho co bylo kde všemožně napsáno a nejen u mých morčíků se to také potvrdilo.

"Morčecí zpěv"  (trilkování) (Zvuk připomínající zpěvného ptáčka) - Tento velice vzácný zvuk zkoumalo už plno lidí a stále se nemohou shodnout, proč jej morče používá a co znamená.
Podle dosavadních pozorování tento morčecí "zpěv" neznačí nic pozitivního. Podle toho co se kdy kde napsalo a posléze i v praxi potvrdilo, tento "zpěv" značí nějaký nepříjemný stav, stres, strach, úzkost či skrytý zdravotní problém, který se až za delší dobu muže teprve projevit a nemusí se jednat vyloženě o dané morče, a le o jiné morče ve skupině


U mých morčat jsem si všimla, že "trilkují" když se cítí ve stresu, v nepohodě, samice v době říje nebo nějak nemocné. 

Ve skupině většinou zpívají (trilkují) hlavně citlivější a senzitivní jedinci z důvodu negativního prožitku, ze stresu, nebo proto, že vnímají zdravotní problém jiného morčete ve skupině, ale i samice v říji, nebo morče s ještě skrytým zdravotním problémem, který se nemusí projevit hned, ale třeba až za delší dobu (cysty, nádor apod) Ostatní morčata strnule bez hnutí sedí poslouchají.

Vlastní příklady:

1/ Třeba moje Ladynka také zpívala, většinou to bylo před říjí... posléze jsem u ní objevila malinkou kuličku pod krkem, má i nepravidelnou a dlouhou říji.

Po vyšetření ultrazvukem, kdy jsem doufala, že bude březí, zjistila veterinářka zvetšenou dělohu... a pravděpodobně i cysty... moč se jí také nelíbila, bo i nadměrně pije, což svědčí o špatné funkci ledvin a s hormony....

2/ Další příklad můj Šmudlík je to už dlouho mě také kdysi zpíval a ted sem ho musela nechat utratit kvůli inervaci svalů v pusince, nejspíš nějaká nervová příhoda...

Když si to dá člověk všechno dohromady i s tím co kdy kdo napsal, tak to přesně sedí, ale málo kdo se nad tím takto zamýšlí a nedává si tyto indicie vůbec do souvislostí :/

3/ Rozinka je citlivější, senzitivnější a vnímavé morčátko než ostatní mí morčíci. Vycítí že některému morčeti není dobře, utěšuje ho, ošetřuje, olizuje ouška a očíčka a je to ona která zpívá. Je citlivá na dotek, hlazení má rada a hned rozkoší bublá, ale jakoukoliv manipulaci u lékaře snáší šíleně přecitlivěle (stříhání drápků, injekce a pod) nejen že piští jako když jí na nože berou, ale dokonce omdlévá a dělá mrtvou... Jinak je to tulíšek a ráda se nechá hladit.   


SMYSLY :
Zrak- nablízkovidíhodněšpatně,řídísespíščichemahmatovýmifousky,takžetočlověkumůžepřipadat,ženevidí...
Nadálkuvidískvěle, má široké zorné pole, tudíž se všeho poleká... rozezná asi jen 3 barvy.
Čich - čich mají skvěle vyvinutý, cítí skoro jako pes a na blízko se řídí
ihmatovýmifousky.
Sluch- 
majíextrémněvyvinutýsluch,slyšíitocomyneslyšíme!

Zdroj: Zoohit.cz
Každý z nás určitě zná legrační zvuky pískání, které morčátko vydává, když vidí sáček z krmivem, a tiché zvuky kvokání, když se v kleci mazlí s dalším spolubydlícím. Ale co nám morčátko chce přesně sdělit, když chrochtá nebo píská?
Chrochtání: morčátka sice nejsou příbuzní s domácími prasátky, ale přesto umí chrochtat. Například tehdy, když zdraví členy rodiny... možná také patříte do této skupiny?
Cvakání zuby: pokud morče cvaká zuby, tak se jedná buďto o varovné nebo imponující chování – například tehdy, když staršímu morčeti jde na nervy pokoušení mladšího spolubydlícího, který si právě chce hrát.
Kvičení: hlasité kvičení morčete může znamenat výstražný zvuk nebo také vyzvání k tomu, aby co nejrychleji dostalo lahodnou mrkvičku...
Pískání: pronikavé pištění je jasný zvuk bolesti nebo naznačuje paniku. Ovšem tiché pištění se dá pochopit jako zvuk pozdravení...
Vrkání: je hluboký, vibrující tón, který slouží k uklidnění. Morčata například vrkají, když se nachází v neobvyklé situaci.
Bručení: samčí morčata chtějí bručícími zvuky a houpajícími zadečky na sebe upoutat pozornost samiček. Pokud se čistě samičí skupina bez samčích morčat dohaduje o hierarchii, tak v tomto případě bručí i samice.

(Napsal Jan Ptáček, 13 Červenec 2009)

Pokud chováme morčata, jistě jsme si už všimli, že se morčata mezi sebou dorozumívají.  Morčata se mohou dorozumívat zvukem – zvukové dorozumívání,  pohyby těla – optické dorozumívání , a také pachově – chemické dorozumívání.

Na následující stránce se Vám pokusím přiblížit co nejvíce informaci o řeči morčat.

ZVUKOVÉ DOROZUMÍVÁNÍ

Snad nejaktivněji se morčata dorozumívají zvukově. Morčata vydávají škálu zvuků a některé určitě sami znáte. Zvuky jsou pro morče, ale hlavně pro morče divoké velice důležité a nepostradatelné. Zvuky totiž mohou varovat celou skupinu (5-10 jedinců) před blížícím se nebezpečím, kterým může být třeba orel. Vydáním včasného zvukového signálu se může zachránit celá skupina morčat, aniž by ztratila některého ze svých druhů.

Kvíkání:

Zřejmě se jedná o nejvíce používaný zvuk u morčat, protože neznám morče, které by nekvíkalo. Morčata takto nejčastěji reagují na šustění pytlíku, příchod člověka, otevírání dveří. A také se pomocí tohoto zvuku dožadují krmení.  

Pískání:

Pískání projevují mláďata, která se ztratila. Matka mládě podle zvuku najde a ujistí ho, že je v bezpečí. 

Vrnění:

Vrnění může vyjadřovat spokojenost a blaženost morčátka při hlazení. 

Bublání:

Bublání se nejčastěji objevuje u samečků, kteří se snaží namluvit bublavým zvukem samičku. Dále to můžeme slyšet u samičky, která je v říji. 

Cvakání zubů:

Jedná se o výstražný signál. Buď ho můžeme slyšet, když se morčeti něco nelíbí (např.: když ho češeme a morče to tahá) a nebo pokud máme ve výběhu dva samečky. Mohou takto bojovat o svá území. Morče tak hrozí druhému morčeti. 

Morčecí zpěv:

Zatím se jedná o nejzáhadnější zvukový projev morčete. Tento morčecí zpěv může připomínat zpěv ptáků. Často se objevuje u březích samiček, samiček v říji, ale také i u samců.  Také se může jednat o zpěv v stresové situaci .Tento zvuk vydávají morčata nejčastěji v noci (osobní zkušenost – 3. hodiny ráno) a není stále zatím známa přesná příčina.

OPTICKÉ DOROZUMÍVÁN

Morčata různě používají svoje tělo a něco tím vyjadřují druhému morčeti a nebo člověku. 

Kroužení samce kolem samice:

Tento pohyb je také často spojen se samčím brumláním. Samec krouží kolem samice, dvoří se jí a pokouší se na ní vyskočit a oplodnit jí.  

Skákání samce na samce:

Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější. 

Očuchávání:

K očuchávání dochází, když do výběhu, kde jsou morčata, dáte nové, pro ně neznáme morče. Jedná se o první kontakt mezi morčaty. Chovají se tak samice k samicím, samci k samcům a samci k samicím. Tak se morčata poznávají a navazují mezi sebou kontakt. 

Jedno morče kousne druhé morče:

Pokud se dvě samičky spolu neshodnou, tak ta jedna vystartuje po té druhé a nejčastěji se jí snaží kousnout. Tento pohyb může být doprovázen také cvakání zubů. Většinou se nejedná o rozsáhle zranění, ale jenom o lehké ďobnutí. Někteří samci jsou schopní se poprat tak, že rány můžou být větší a budou potřeba ošetřit. 

Ježení srsti:

Pokud je morče útočně naladěné většinou naježí srst.  Srst se ježí na hřbetě, bocích a lících.  Zároveň u toho může morče cvakat zubany a snažit se druhé morče kousnout. Toto chování není moc obvyklé u samic, spíše u samců. Samice se spíše „ďobou“

 Poskakování:

Poskakování můžeme vidět hlavně u mláďat. Je doprovázeno běháním po výběhu, vyhazováním nohou. Morče tak vyjadřuje svojí radost. 

Morče se umývá packami:

Morče se čistí a umývá. Jedná se o komfortní chování. Komfortní chování je aktivita, při které se morče čistí srst,  upravuje se, protahuje se a zívá.  

Panáčkování:

Morčata jsou ráda středem pozornosti. Morče vysunuje hlavu dopředu, zvedá jí nahoru a nosem „větří“. Pokud má možnost se o něco opřít, tak se i opírají (např.: o sklo). Často tak pozorujeme při krmení, že všechna morčata stojí na zadních a předníma nohama se opírají o sklo, mříže apod. 

Zívání

U zívání nemusí jít jenom o únavu morčete, ale také ukazování zubů soupeři nebo protahování čelistního aparátu. 

CHEMICKÉ DOROZUMÍVÁNÍ

Chemické dorozumívání hraje velkou roli v rozmnožování. U samiček, které jsou ve společnosti samečka často můžeme pozorovat, jak samice vystřikuje na samečka proud moči. To samé může dělat i sameček.  Sameček si také močí značí své teritorium, jeho území. Pokud pachovou značku zrušíme (vyčištěním ubikace), sameček si musí pachovou značku obnovit. Jako další pachová značka kromě moči, působí také trus. Pachový signál je jedním ze signálů s dlouhou působností (pokud ho někdo nezničí – vyčištění ubikace).


Ukázky: 
návštěvníků stránky
celkem288 803
tento týden326
dnes326