Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

ŘEČ, PROJEVY a SMYSLY MORČAT:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

ŘEČ, PROJEVY a SMYSLY MORČAT

Abychom jim lépe porozuměli
Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

Řeč morčat - co nám vlastně říkají


Jak morčátka vnímám já
Morčátka jsou hodně citlivá stvoření a někteří obzvlášť... i když mi lidé na to tak nehledíme a neuvědomujeme si to... mě o tom však přesvědčují dnes a denně...
Tak jak má každé morče jinou barvu či postavu, tak i povahu, stejně tak je i více či méně citlivé a empatické... nechci je nikterak polidšťovat, ale vidím že je to tak...
Některé je pečovatel, další pohodář, jiné sobeček, nebo protiva, někteří vyhledávají kontakt a jiní zas hledají klídek...
Každé má své osobité vlastnosti a patří
k tomu i citlivost či přecitlivělost, ale i empatie k druhému...
Takto je to
ale přeci u všech tvorů, to tady snad nemusím vysvětlovat :-)
Zvířátka jsou všeobecně citlivá na jiné vjemy než člověk, spíš cítí vibrace a energii jakou kdo vyzařuje, slyší jinak zvuky které kdo vydává atd... proto jsou tak citlivá a vnímavá.... a to na nich miluji. 

ŘEČ TĚLA A PROJEVY MORČAT 

Reakce morčat na strach a leknutí jsou pouze 2:  Útěk a nebo strnutí bez hnutí... nic jiného neznají...
Morče se ani nepohne, když je ve stresu třeba z koupání, je strnulé bez hnutí... to si pak mylně člověk myslí, že si to užívá. Emotikona frown
ŘEČ TĚLA:
Zívání hlavičky do svislé polohy směrem nahoru – projev dominance a nadřazenosti; čichání zajímavých pachů a potravy.
  
Ztřeštěné běhání, vyskakování do vzduchu, škubání tělem – projev radosti, nejvíce to dělají mláďata, ale některým to vydrží i do dospělosti.  

Zívání a polehávání – únava, spokojenost.

Napřímené tělo (postoj na špičkách), zívání, napřímená srst na hřbetě, jemné našlapování, cvakání zubů – Výhružná poloha, využívají jí hlavně samci k zastrašení ostatních samců.
 
Cvakání zuby – jednoznačný projev nespokojenosti - morče je naštvané, něco se mu nelíbí.

Dotyk čumáčky – pozdrav; u seznamování - zjištění identity druhého morčátka

Vykulená očíčka, svalový třes, napjaté tělo, strnulost – strach; stres
 
Svalový třes, napřímená srst po celém těle – morčátku je zima
 
Kolébání tělem ze strany na stranu, chození po straně, značkování okolí, vrčení – samec se snaží zapůsobit na samičku ; samička v říji
 
Naježená srst po celém těle, nezájem o okolí, nechutenství – nemoc
 
Okusování mříží u klece, okusování srsti ostatním morčatům, ničení ubikace – stres; smutek; nuda; hlad; nemoc (bolesti)
 
Otírání genitálií – značkování okolí
 
Panáčkování – zvědavost a zkoumání; hlad
 
Olizování oušek a tlamičky druhým, rejdění čumáčkem v cizím kožíšku – čištění druhého; projev náklonnosti a dobrých vztahů mezi morčaty.

Naskakování samce na samce:
Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější.

Vystříknutí moči: nech mě, neotravuj, většinou to dělají samice na samce, když je otravuje.      

Olizování rukou – Morče olizuje slaný pot; vděčnost a náklonnost.

Tahání zoubky za oděv = nechtějí se chovat, nelíbí se jim to a nebo chtějí čůrat.
(Mě
žužlají tričko a tahají za ně a to vím, že chtějí čůrat, tak je dám do klece na WC, oni vyšpulí prdku a hned se vyčůrají, takhle se i morčíci učí na WC
)
HLASOVÉ PROJEVY
 
Vrčení v přítomnosti ostatních morčat (brr) – Snaha zapůsobit a být přijat mezi ostatní.
 
Brumlání při hlazení – kladný projev – Morče je velice spokojené a vrčením si žádá další příjemná pohlazení.
 
Zavrčení při zaslechnutí zvuku – negativní projev – Zvuk, který je pro něho velice nepříjemný, proto vrčí.
 
Hlasité pískání (táhlé uuuíííí, uuííííí – Zvuk se stupňuje od nejtiššího po nejhlasitější.)- Hledání a přivolávání ostatních morčat a pokud žije samo, hledá společnost člověka; žebrá něco na zub. 
 
Tiché pobroukávání (ťuk, ťuk; tudu, tudu; tadam tam, brk brk) – kladný projev – Morče je spokojené a šťastné.
 
Pokřikování, nadávání, kňourání (Zvuk se snižuje od nejhlasitějšího po nejtišší.) – negativní projev – Morče je s něčím silně nespokojené.

Bublání: jakési tiché zabublání vydává většinou když se mu líbí že ho hladíme, přitom je morčátko uvolněné, většinou až "rozpláclé" 


Skřípání zoubky: jakoby křupkání vydávají při nervozitě nedočkavosti, když se jim něco nelíbí, nebo se nechtějí už chovat a mají potřebu na WC (tak že mě nikdy nepočůrají) 
 
SMYSLY :
Zrak- na blízko vidí hodně špatně,řídí  sespíš čichem a hmatovými fousky, tak že to člověku může připadat, že nevidí...
Na dálku vidí skvěle, má široké zorné  pole, tudíž se všeho poleká... rozezná asi jen 3 barvy. 
Čich - čich mají skvěle vyvinutý, cítí skoro jako pes a na blízko se řídí 
i hmatovými fousky.
Sluch- 
mají extrémně vyvinutý sluch, slyší i to co my neslyšíme!

Proč jí svoje boky? 

Morče musí jíst svoje bobky protože:

Morče je 100% býložravec a máji jiný trávicí trakt než třeba  kůň či kráva, proto morče ani nezvrací.

Potrava morčeti prochází jen střívky a některé živiny se taknestačídostatečně vstřebat, proto musí projít trávicím traktem znova... 

Morče musí neustále jíst,potrava se mu nemůže nikde uložit ktrávení,alejen prochází střívky, proto musí pořád jíst, aby se mohla potrava posunovat a mohlo se vyprazdňovat...
Seno velice důležité pro trávení, protože obsahuje nestravitelnou vlákninu, která pomáhá pohybu potravy ve střevech a zajišťuje vstřebávání vody, proto seno musí mít neustále k disposici!! 

Nevím jestli jsem to vysvětlila dost dobře

Proč vyskakuje do výšky jako blázen, lítá a cuká hlavou jako by mělo záchvat?
Má radost, je veselé a skotačí, to dělají hlavně mladá morčátka.  

 

Zvuky a jejich význam - odkaz na video -   https://www.youtube.com/watch?v=kWIOTtJhrwM 
Doporučuji shlédnout celé video, je to moc pěkně vysvětlené. 


"Morčecí zpěv"většinou značí nějaký stres

Bohužel, není to zpěv z radosti, ale podle mých pozorování značí nějaký stres či dosud skrytý zdravotní problém, který se časem projeví... někdy "zpívají i samice v říji, v době březosti nebo když mají cysty.

Usuzuji podle toho co bylo kde všemožně napsáno a nejen u mých morčíků se to také potvrdilo.

"Morčecí zpěv"  (trilkování) (Zvuk připomínající zpěvného ptáčka) - Tento velice vzácný zvuk zkoumalo už plno lidí a stále se nemohou shodnout, proč jej morče používá a co znamená.
Podle dosavadních pozorování tento morčecí "zpěv" neznačí nic pozitivního. Podle toho co se kdy kde napsalo a posléze i v praxi potvrdilo, tento "zpěv" značí nějaký nepříjemný stav, stres, strach, úzkost či skrytý zdravotní problém, který se až za delší dobu muže teprve projevit a nemusí se jednat vyloženě o dané morče, a le o jiné morče ve skupině


U mých morčat jsem si všimla, že "trilkují" když se cítí ve stresu, v nepohodě, samice v době říje nebo nějak nemocné. 

Ve skupině většinou zpívají (trilkují) hlavně citlivější a senzitivní jedinci z důvodu negativního prožitku, ze stresu, nebo proto, že vnímají zdravotní problém jiného morčete ve skupině, ale i samice v říji, nebo morče s ještě skrytým zdravotním problémem, který se nemusí projevit hned, ale třeba až za delší dobu (cysty, nádor apod) Ostatní morčata strnule bez hnutí sedí poslouchají.

Vlastní příklady:

1/ Třeba moje Ladynka také zpívala, většinou to bylo před říjí... posléze jsem u ní objevila malinkou kuličku pod krkem, má i nepravidelnou a dlouhou říji.

Po vyšetření ultrazvukem, kdy jsem doufala, že bude březí, zjistila veterinářka zvetšenou dělohu... a pravděpodobně i cysty... moč se jí také nelíbila, bo i nadměrně pije, což svědčí o špatné funkci ledvin a s hormony....

2/ Další příklad můj Šmudlík je to už dlouho mě také kdysi zpíval a ted sem ho musela nechat utratit kvůli inervaci svalů v pusince, nejspíš nějaká nervová příhoda...

Když si to dá člověk všechno dohromady i s tím co kdy kdo napsal, tak to přesně sedí, ale málo kdo se nad tím takto zamýšlí a nedává si tyto indicie vůbec do souvislostí :/

3/ Rozinka je citlivější, senzitivnější a vnímavé morčátko než ostatní mí morčíci. Vycítí že některému morčeti není dobře, utěšuje ho, ošetřuje, olizuje ouška a očíčka a je to ona která zpívá. Je citlivá na dotek, hlazení má rada a hned rozkoší bublá, ale jakoukoliv manipulaci u lékaře snáší šíleně přecitlivěle (stříhání drápků, injekce a pod) nejen že piští jako když jí na nože berou, ale dokonce omdlévá a dělá mrtvou... Jinak je to tulíšek a ráda se nechá hladit.   


Ukázky - "zpěv - trilkování"  

Zdroj: Zoohit.cz
Každý z nás určitě zná legrační zvuky pískání, které morčátko vydává, když vidí sáček z krmivem, a tiché zvuky kvokání, když se v kleci mazlí s dalším spolubydlícím. Ale co nám morčátko chce přesně sdělit, když chrochtá nebo píská?
Chrochtání: morčátka sice nejsou příbuzní s domácími prasátky, ale přesto umí chrochtat. Například tehdy, když zdraví členy rodiny... možná také patříte do této skupiny?
Cvakání zuby: pokud morče cvaká zuby, tak se jedná buďto o varovné nebo imponující chování – například tehdy, když staršímu morčeti jde na nervy pokoušení mladšího spolubydlícího, který si právě chce hrát.
Kvičení: hlasité kvičení morčete může znamenat výstražný zvuk nebo také vyzvání k tomu, aby co nejrychleji dostalo lahodnou mrkvičku...
Pískání: pronikavé pištění je jasný zvuk bolesti nebo naznačuje paniku. Ovšem tiché pištění se dá pochopit jako zvuk pozdravení...
Vrkání: je hluboký, vibrující tón, který slouží k uklidnění. Morčata například vrkají, když se nachází v neobvyklé situaci.
Bručení: samčí morčata chtějí bručícími zvuky a houpajícími zadečky na sebe upoutat pozornost samiček. Pokud se čistě samičí skupina bez samčích morčat dohaduje o hierarchii, tak v tomto případě bručí i samice.

Také zde je to pěkně popsané - 

http://www.klubmorcat.cz/morcata/rec-morcat.html 

Různé ZVUKY - poslech:
http://www.odjaji.wz.cz/projevy%20morcete.html
http://www.tuppambr.demon.co.uk/gpig.htm  (anglicky) 
Spokojenost
Mám hlad
Dvoření, chtíč 
Strach 
Vyhrožování 


návštěvníků stránky
celkem319 638
tento týden769
dnes44