Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

ŘEČ, PROJEVY a SMYSLY MORČAT:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

ŘEČ, PROJEVY a SMYSLY MORČAT

Abychom jim lépe porozuměli
Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.

Řeč morčat - co nám vlastně říkají


Jak morčátka vnímám já
Morčátka jsou hodně citlivá stvoření a někteří obzvlášť... i když mi lidé na to tak nehledíme a neuvědomujeme si to... mě o tom však přesvědčují dnes a denně...
Tak jak má každé morče jinou barvu či postavu, tak i povahu, stejně tak je i více či méně citlivé a empatické... nechci je nikterak polidšťovat, ale vidím že je to tak...
Některé je pečovatel, další pohodář, jiné sobeček, nebo protiva, někteří vyhledávají kontakt a jiní zas hledají klídek...
Každé má své osobité vlastnosti a patří
k tomu i citlivost či přecitlivělost, ale i empatie k druhému...
Takto je to
ale přeci u všech tvorů, to tady snad nemusím vysvětlovat :-)
Zvířátka jsou všeobecně citlivá na jiné vjemy než člověk, spíš cítí vibrace a energii jakou kdo vyzařuje, slyší jinak zvuky které kdo vydává atd... proto jsou tak citlivá a vnímavá.... a to na nich miluji. 

ŘEČ TĚLA A PROJEVY MORČAT 

Reakce morčat na strach a leknutí jsou pouze 2:  Útěk a nebo strnutí bez hnutí... nic jiného neznají...
Morče se ani nepohne, když je ve stresu třeba z koupání, je strnulé bez hnutí... to si pak mylně člověk myslí, že si to užívá. Emotikona frown
ŘEČ TĚLA:
Zívání hlavičky do svislé polohy směrem nahoru – projev dominance a nadřazenosti; čichání zajímavých pachů a potravy.
  
Ztřeštěné běhání, vyskakování do vzduchu, škubání tělem – projev radosti, nejvíce to dělají mláďata, ale některým to vydrží i do dospělosti.  

Zívání a polehávání – únava, spokojenost.

Napřímené tělo (postoj na špičkách), zívání, napřímená srst na hřbetě, jemné našlapování, cvakání zubů – Výhružná poloha, využívají jí hlavně samci k zastrašení ostatních samců.
 
Cvakání zuby – jednoznačný projev nespokojenosti - morče je naštvané, něco se mu nelíbí.

Dotyk čumáčky – pozdrav; u seznamování - zjištění identity druhého morčátka

Vykulená očíčka, svalový třes, napjaté tělo, strnulost – strach; stres
 
Svalový třes, napřímená srst po celém těle – morčátku je zima
 
Kolébání tělem ze strany na stranu, chození po straně, značkování okolí, vrčení – samec se snaží zapůsobit na samičku ; samička v říji
 
Naježená srst po celém těle, nezájem o okolí, nechutenství – nemoc
 
Okusování mříží u klece, okusování srsti ostatním morčatům, ničení ubikace – stres; smutek; nuda; hlad; nemoc (bolesti)
 
Otírání genitálií – značkování okolí
 
Panáčkování – zvědavost a zkoumání; hlad
 
Olizování oušek a tlamičky druhým, rejdění čumáčkem v cizím kožíšku – čištění druhého; projev náklonnosti a dobrých vztahů mezi morčaty.

Naskakování samce na samce:
Toto chování často můžeme pozorovat, když dáme mladého samečka ke staršímu samečkovi. Jedná se o přirozené chování a nejedná se o chování sexuální. Toto patří k výrazu sexuální dominance – starší samec tím říká, že je nadřazenější.

Vystříknutí moči: nech mě, neotravuj, většinou to dělají samice na samce, když je otravuje.      

Olizování rukou – Morče olizuje slaný pot; vděčnost a náklonnost.

Tahání zoubky za oděv = nechtějí se chovat, nelíbí se jim to a nebo chtějí čůrat.
(Mě
žužlají tričko a tahají za ně a to vím, že chtějí čůrat, tak je dám do klece na WC, oni vyšpulí prdku a hned se vyčůrají, takhle se i morčíci učí na WC
)
HLASOVÉ PROJEVY
 
Vrčení v přítomnosti ostatních morčat (brr) – Snaha zapůsobit a být přijat mezi ostatní.
 
Brumlání při hlazení – kladný projev – Morče je velice spokojené a vrčením si žádá další příjemná pohlazení.
 
Zavrčení při zaslechnutí zvuku – negativní projev – Zvuk, který je pro něho velice nepříjemný, proto vrčí.
 
Hlasité pískání (táhlé uuuíííí, uuííííí – Zvuk se stupňuje od nejtiššího po nejhlasitější.)- Hledání a přivolávání ostatních morčat a pokud žije samo, hledá společnost člověka; žebrá něco na zub. 
 
Tiché pobroukávání (ťuk, ťuk; tudu, tudu; tadam tam, brk brk) – kladný projev – Morče je spokojené a šťastné.
 
Pokřikování, nadávání, kňourání (Zvuk se snižuje od nejhlasitějšího po nejtišší.) – negativní projev – Morče je s něčím silně nespokojené.

Bublání: jakési tiché zabublání vydává většinou když se mu líbí že ho hladíme, přitom je morčátko uvolněné, většinou až "rozpláclé" 


Skřípání zoubky: jakoby křupkání vydávají při nervozitě nedočkavosti, když se jim něco nelíbí, nebo se nechtějí už chovat a mají potřebu na WC (tak že mě nikdy nepočůrají) 
 
SMYSLY :
Zrak- na blízko vidí hodně špatně,řídí se spíš čichem a hmatovými  fousky, tak že to člověku může připadat, že nevidí...
Na dálku vidí skvěle, má široké zorné  pole, tudíž se všeho poleká... rozezná asi jen 3 barvy. 
Čich - čich mají skvěle vyvinutý, cítí skoro jako pes a na blízko se řídí 
i hmatovými fousky.
Sluch- 
mají extrémně vyvinutý sluch, slyší i  to co my neslyšíme!

Proč jí svoje boky? 

Morče musí jíst svoje bobky protože:

Morče je 100% býložravec a máji jiný trávicí trakt, než třeba kůň či kráva, proto morče ani nezvrací.

Potrava morčeti prochází jen střívky a některé živiny 

se tak nestačí dostatečně vstřebat, proto musí projít trávicím traktem znova... 

Morče musí neustále jíst,potrava se mu nemůže nikde uložit k trávení, ale jen prochází střívky, proto musí pořád jíst, aby se mohla potrava posunovat a mohlo se vyprazdňovat...

Seno velice důležité pro trávení, protože obsahuje nestravitelnou vlákninu, která pomáhá pohybu potravy ve střevech a zajišťuje vstřebávání vody, proto seno musí mít neustále k disposici!! 

Nevím jestli jsem to vysvětlila dost dobře

Proč vyskakuje do výšky jako blázen, lítá a cuká hlavou jako by mělo záchvat?
Má radost, je veselé a skotačí, to dělají hlavně mladá morčátka.  

 

Zvuky a jejich význam - odkaz na video -   https://www.youtube.com/watch?v=kWIOTtJhrwM 
Doporučuji shlédnout celé video, je to moc pěkně vysvětlené. 


"Morčecí zpěv"většinou značí nějaký stres

Bohužel, není to zpěv z radosti, ale podle mých pozorování značí nějaký stres či dosud skrytý zdravotní problém, který se časem projeví... někdy "zpívají i samice v říji, v době březosti nebo když mají cysty.

Usuzuji podle toho co bylo kde všemožně napsáno a nejen u mých morčíků se to také potvrdilo.

"Morčecí zpěv"  (trilkování) (Zvuk připomínající zpěvného ptáčka) - Tento velice vzácný zvuk zkoumalo už plno lidí a stále se nemohou shodnout, proč jej morče používá a co znamená.
Podle dosavadních pozorování tento morčecí "zpěv" neznačí nic pozitivního. Podle toho co se kdy kde napsalo a posléze i v praxi potvrdilo, tento "zpěv" značí nějaký nepříjemný stav, stres, strach, úzkost či skrytý zdravotní problém, který se až za delší dobu muže teprve projevit a nemusí se jednat vyloženě o dané morče, a le o jiné morče ve skupině


U mých morčat jsem si všimla, že "trilkují" když se cítí ve stresu, v nepohodě, samice v době říje nebo nějak nemocné. 

Ve skupině většinou zpívají (trilkují) hlavně citlivější a senzitivní jedinci z důvodu negativního prožitku, ze stresu, nebo proto, že vnímají zdravotní problém jiného morčete ve skupině, ale i samice v říji, nebo morče s ještě skrytým zdravotním problémem, který se nemusí projevit hned, ale třeba až za delší dobu (cysty, nádor apod) Ostatní morčata strnule bez hnutí sedí poslouchají.

Vlastní příklady:

1/ Třeba moje Ladynka také zpívala, většinou to bylo před říjí... posléze jsem u ní objevila malinkou kuličku pod krkem, má i nepravidelnou a dlouhou říji.

Po vyšetření ultrazvukem, kdy jsem doufala, že bude březí, zjistila veterinářka zvetšenou dělohu... a pravděpodobně i cysty... moč se jí také nelíbila, bo i nadměrně pije, což svědčí o špatné funkci ledvin a s hormony....

2/ Další příklad můj Šmudlík je to už dlouho mě také kdysi zpíval a ted sem ho musela nechat utratit kvůli inervaci svalů v pusince, nejspíš nějaká nervová příhoda...

Když si to dá člověk všechno dohromady i s tím co kdy kdo napsal, tak to přesně sedí, ale málo kdo se nad tím takto zamýšlí a nedává si tyto indicie vůbec do souvislostí :/

3/ Rozinka je citlivější, senzitivnější a vnímavé morčátko než ostatní mí morčíci. Vycítí že některému morčeti není dobře, utěšuje ho, ošetřuje, olizuje ouška a očíčka a je to ona která zpívá. Je citlivá na dotek, hlazení má rada a hned rozkoší bublá, ale jakoukoliv manipulaci u lékaře snáší šíleně přecitlivěle (stříhání drápků, injekce a pod) nejen že piští jako když jí na nože berou, ale dokonce omdlévá a dělá mrtvou... Jinak je to tulíšek a ráda se nechá hladit.   


Ukázky - "zpěv - trilkování"  

Zdroj: Zoohit.cz
Každý z nás určitě zná legrační zvuky pískání, které morčátko vydává, když vidí sáček z krmivem, a tiché zvuky kvokání, když se v kleci mazlí s dalším spolubydlícím. Ale co nám morčátko chce přesně sdělit, když chrochtá nebo píská?
Chrochtání: morčátka sice nejsou příbuzní s domácími prasátky, ale přesto umí chrochtat. Například tehdy, když zdraví členy rodiny... možná také patříte do této skupiny?
Cvakání zuby: pokud morče cvaká zuby, tak se jedná buďto o varovné nebo imponující chování – například tehdy, když staršímu morčeti jde na nervy pokoušení mladšího spolubydlícího, který si právě chce hrát.
Kvičení: hlasité kvičení morčete může znamenat výstražný zvuk nebo také vyzvání k tomu, aby co nejrychleji dostalo lahodnou mrkvičku...
Pískání: pronikavé pištění je jasný zvuk bolesti nebo naznačuje paniku. Ovšem tiché pištění se dá pochopit jako zvuk pozdravení...
Vrkání: je hluboký, vibrující tón, který slouží k uklidnění. Morčata například vrkají, když se nachází v neobvyklé situaci.
Bručení: samčí morčata chtějí bručícími zvuky a houpajícími zadečky na sebe upoutat pozornost samiček. Pokud se čistě samičí skupina bez samčích morčat dohaduje o hierarchii, tak v tomto případě bručí i samice.

Také zde je to pěkně popsané - 

http://www.klubmorcat.cz/morcata/rec-morcat.html 

Různé ZVUKY - poslech:
http://www.odjaji.wz.cz/projevy%20morcete.html
http://www.tuppambr.demon.co.uk/gpig.htm  (anglicky) 
Spokojenost
Mám hlad
Dvoření, chtíč 
Strach 
Vyhrožování 


návštěvníků stránky
celkem332 257
tento týden69
dnes69