Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

KASTRACE všeobecně:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

KASTRACE všeobecně

užitečnosti kastrace jsem morálně i eticky přesvědčená. 
Kastrace zvířat není zbytečná, naopak veterináři doporučovaná pro jejich lepší život a zdraví. Kastrací se předejde mnoha nemocem, jako rakoviny, cysty, zánět dělohy a pod. U samců je kastrace 15ti minutová záležitost, pak může 
bydlet s dalšími morčaty bez následků oplodnění a krvavých pranic s druhým samcem, které mohou skončit i smrtí.
Podrobněji o kastraci morčat a sociálních potřebách čtěte zde: 

Článek veterináře: Kastrace drobných savců 

Další informace jsou od odborníků a veterinářů: 

Díky kastračním programům útulků a některých veterin se narodí méně nechtěných zvířat. 
Někteří nezodpovědní majitel tvrdí, že kastrace je proti přírodě. Ale to je omyl, u domácích mazlíčků je prospěšné pro jejich zdravý život, další čtěte v odkaze: http://www.psoz.cz/cs/jak-pomoci/pomoc-venkovnim-kockam/kastrace 

KASTRACE MORČAT

Kastrace hlodavců  provádíme hlavně z důvodu zabránění rozmnožování. U samic bývají důvodem i záněty dělohy a cysty na vaječnících.

KASTRACE MORČAT (samic i samců) 

Na fotce kastrace samečka - odstranění varlat

 

Na další fotce samička morčete před a po úspěšném odstranění 0,5kg! vážících cyst na vaječnících, které jí téměř zabily.

 

KASTRACE PSA

Pejsky nejčastěji kastrujeme z důvodu zabránění nežádoucího sexuálního chování nejlépe ihned při jejich výskytu u mladých psů (značkování, obskakování, kňučení a hrabání za dveřmi bytu pokud v domě a okolí hárá fena, neposlušnost a útěky za fenami, nechutenství, hubnutí...) , dále samozřejmě z důvodu zabránění rozmnožování, tlumení agresivity a při některých onemocněních , např. zbytnění prostaty a výskytu močových kamenů.

1) pejsek před operací

2) odstranění varlat

3) operaci provádíme šetrně - jedním malým řezem na šourku na 1-3 stehy. 

 KASTRACE FENY

Fenky nejčastěji kastrujeme z důvodu zabránění rozmnožování a prevence hárání,  nežádoucího krytí,  falešných březostí, nádorů mléčné žlázy, zánětů dělohy, cukrovky.  Kastraci považujeme ve většině případů za výrazně  méně rizikovou než podávání antikoncepčních injekcí! 

1) Fenka je v narkóze a připravena na operaci

2) Na našem pracovišti šetrně odstraňujeme dělohu a vaječníky, ve výjimečných případech odejmeme pouze vaječníky (např. na přání majitele).  Jiné  než tyto dvě metody kastrace nepovažujeme za standardní ani vhodné. Feny , které podstoupí např. podvázání dělohy, podvázání vaječníků, odstranění samotné dělohy nebo dělohy a jednoho vaječníku   nelze označit jako kastrované a mají zcela zbytečné a časté zdravotní komplikace. 

3) Velmi malý řez na kůži je zašit a ošetřen

4) Fenka se probrala z narkózy a je připravena domů

 OPERACE HNISAVÉHO ZÁNĚTU DĚLOHY ( PYOMETRA)

 Nekastrované feny nejčastěji ve středním až starším věku trpí na záněty dělohy. Prevencí zánětu dělohy je kastrace feny.  Podávání hormonálních injekcí na potlačení hárání často zvyšuje riziko zánětu dělohy. Odchování štěňátek (často nesmyslně doporučovaný tzv. zdravotní vrh) není prevencí zánětu dělohy! 

Pokud není zánět dělohy včas diagnostikován a operován, je téměř vždy smrtelný. Jen ve zcela výjimečných případech je možné pokusit se o léčbu bez operace. Pro diagnostiku máme k dispozici ultrazvuk. Příznaky, které není dobře přehlížet: prodloužení či jinak atypické hárání, zvýšené pití a močení, bolesti při pohybu, únava, teplota, menší příjem krmiva, později  apatie, nechutenství, zvracení, průjem. Hnisavý výtok z pochvy může, ale nemusí být vůbec přítomen.

 

1) Fenka je v narkóze a připravena na operaci

2) Děloha naplněná hnisem a vaječníky jsou vyjmuty a odstraněny  

3) Rána  je zašita a ošetřena

4) Foto zanícené dělohy vyoperované z feny velkého knírače vážila 4 kg. 

 

 


Zdroj: www.veterina-ch.cz 
návštěvníků stránky
celkem1 137 701
tento týden1 178
dnes604