Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny

Veterinární klinika Na Hůrce:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

Veterinární klinika Na Hůrce

Veterinární klinika Na Hůrce

Veterinární klinika Na Hůrce 

Jak už jsme předesílali minulý týden, únor je měsícem zdravých zubů.

A nejvíce zubních pacientů máme z řad králíků, morčat a ostatních herbivorních drobných savců. Víte, co je nejlepší prevencí zdravého chrupu u těchto drobných savců (králík, morče, činčila, osmák)?

Existují různé mýty, které zaručeně radí, jak preventivně předcházet onemocnění zubů. Určitě jste už sami slyšeli, že když budete dávat ke krmení tvrdý chléb, případně minerální kámen na okus, nemůže se stát, že by nastaly potíže se zuby.

Krmení hraje v prevenci zdravých zubů zásadní roli, to je pravda. Ale ani chléb, ani kámen nic nezachrání. Přitom až v 96 % případů je správné krmení prokazatelnou prevencí onemocnění chrupu.
Jak tedy vypadá správná skladba jídelníčku, a proč vám tvrdý chléb nepomůže?

Základem každodenní krmné dávky je seno. Dávku sena lze doplnit o různé natě a trávu. Dále je možné přidávat trochu zeleniny, ovoce a menší množství kompletní granulované potravy.
Pokud není zvíře na šťavnatou potravu zvyklé, zavádějte ji do jídelníčku zvolna – během 2 týdnů dávku navyšujte, než se dostanete na plné množství (2 hrnky zelených natí či trávy na 2 kg králíka by měly stačit).
Granule doporučujeme zásadně kompletní (tj. obsahují vyvážený poměr všech živin a vitamínů). Směsi obsahující zrniny, hrášek, banán a kukuřici…., nejsou pro výživu králíků, morčat, činčil a osmáků vhodné. Jednak jsou velmi tučné a zvíře se jimi rychle a snadno zasytí, a pak si také většinou vybírají jen nejchutnější (nejtučnější) části. Zároveň lze říci, že snadnost konzumace velkého množství směsek či také granulí vede k tomu, že zvířata jim pak dávají přednost před senem. 
Celý zažívací trakt (včetně neustále rostoucích zubů!!) králíka, morčete, činčily a osmáka je stvořen tak, aby dokázali využít energii ze sena (sušených trav a bylin, kořínků atd.). Seno se musí nejprve řádně rozžvýkat a pak ho teprve mohou spolknout – tímto žvýkáním si obrousí rostoucí zuby. Pokud převažuje v krmné dávce potrava, která se nemusí tolik žvýkat, dochází k přerůstání zubů, problémům s trávicím traktem, obezitou. Tyto obtíže se postupně zhoršují a může dojít k mnohem vážnějším problémům, které se musí řešit (i chirurgicky), ohrožují zvíře na životě, a ne vždy lze vše napravit! NEDOPORUČUJEME tak mít permanentně plnou misku granulí či je ládovat ovocem a zeleninou. SENO NELZE NAHRADIT ŽÁDNOU JINOU POTRAVOU.

A ještě jednou důkladněji. Proč že vám tvrdý chléb nepomůže?
Při konzumaci sena a ostatních dlouhých stébel trávy a natí jsou zapojeny do žvýkání všechny zuby. Přední řezáky ukousnou kus stébla, které je následně rozmělňováno třením zubů v zadní části dutiny ústní. Tím se zuby o sebe otírají a zachovává se konzistentní délka stále rostoucích zubů.
Kdežto kus tvrdého pečiva sice zapojí řezáky, ale dál v dutině ústní dochází k velmi rychlému rozpadnutí sousta hlavně pomocí slin, zvíře pak sousto rovnou polyká. Stoličky nejsou tolik zaměstnány a nedochází k potřebnému obrušování zubů.

Jak poznáte, že má zvířátko problém se zuby?
V první řadě si můžete všimnout, že začne vynechávat některé druhy potravy a zaměřuje se na jednodušeji konzumovatelné kousky (ovoce, saláty, granule, pečivo...). Také můžete pozorovat zvýšené slinění a postupné zmenšování velikosti i objemu trusu.
Dalšími příznaky pak bude úplné nechutenství, apatie, průjem, slzení očí… Problém na zubech nemusí být pro majitele přímo viditelný.

POZOR!
- Hlodavci nikdy nesmí hladovět, dostávají se potom velmi rychle do život ohrožujícího stavu. Vidíte-li, že krmení nemizí, nebo mizí méně než dřív, objednejte se neprodleně na prohlídku k veterináři.
- Nikdy nenechte řezáky zkracovat nůžkami, kleštěmi, ani jinými podobnými nástroji. Takové ošetření může problém se zuby mnohonásobně zhoršit a je považováno za hrubou chybu.

--------------------------------------------------------------------
Další doplňující informace najdete na našich internetových stránkách vets4pets.cz.

Fotka uživatele Veterinární klinika Na Hůrce.
návštěvníků stránky
celkem1 593 512
tento týden716
dnes260
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK