Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

Zuby přerostlé či ulomené:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

Zuby přerostlé či ulomené

Kliknutím na podtržený text u obrázků se otevře daný odkaz.

Morče nesmí hladovět ani jeden den!!!

Pokud morče nejí samo, musí se ihned dokrmovat senovou kaší RodiCare instant!!

Ulomený zub

Záleží na tom, jak jsou zuby ulomené, jestli není poškozený i kořen v čelisti, pak je potřeba zajít na veterinu, aby veterinář udělal RTG a podle výsledku zbývající zuby zabrousil, aby ty ulomené měli šanci rovně dorůst, jinak by mohli narůst křivě a morče by pak nemohlo přijímat potravu.
Pokud se zuby
často lámou, jsou křehké: 

špatná strava, chudá na vitamíny a minerály... chybí hlavně C-vitamín, D a B-vit, které morče potřebuje, ale i další vitamíny. Zuby celý život dorůstají.

POZOR: Musíte obvolat veteriny a najít opravdu specialistu odborníka na morčata, jiný vám zuby nezbrousí správně a morče pak může zbytečně umřít !!!

Zadní zuby se kontrolují otoskopem, osvětlené kukátko... ale normální veterinář to stejně nepozná !!! 

Při problémech se zuby a po broušení:
podáváme nahrubo nastrouhanou zeleninu, sušené bylinky a dokrmujeme senovou kaší RodiCare instant.

Přerostlé zuby

POZOR:

Přerostlé zubů se projevují především nechutenstvím, obtížným žvýkáním a polykáním při zachování chuti, dále zvýšeným výtokem slin (mokrá srst okolo tlamy, na spodní části krku), hubnutím. 

Pokud si morče vybírá a nejí všechno, nebo si jen ďobne, tak ihned k veterináři, ale jen k odborníkovi na morčata, aby prohlédl všechny zuby, hlavně ty zadní, je na to speciální osvětlené kukátko, jinak na zadní zuby není vůbec vidět!! 

Přerostlé zadní zuby NEPOZNÁTE pohledem do pusy, jen zkušený veterinář speciálním otoskopem! 

PŘÍČINA:

Nevhodná kombinace krmiva - směsky se zrním a vodnatá nadýmavá a měkká zelenina a ovoce = nadýmání = nechutenství přestává jíst seno = přerůstají zuby = zažívací potíže = hubnutí = průjem a dost často pak neúspěšná léčba a smrt!

Problém jsou i klasické domečky, na morče není vidět když mu není dobře, že sedí nahrbené, naježené a na problém se přijde pozdě!!!

Poznatek MVDr. Vítkové:

Příčinou špatného obrušování bývá nesprávné postavení čelistí a zubů, nevhodná strava (měkká), poranění, infekce nebo genetická dispozice (rodiče s abnormalitami čelistí, zubů, aj.)

Moje zkušenosti   Medicine_poured.gif - (8K)

Obrušování zubů

Já dávám morčíkům různé sušené bylinky i s tvrdými stonky (meduňku, mátu, kopřivu, pelyněk, estragon, oregano, majoránku, prostě co mám na zahrádce) a větve ovocných stromů. Kupuji jim také bylinkové tyčky od JR Farm, ty jsou zdravé, jsou to jen čisté presované bylinky. 

Kupuji jim kvalitní, ale hrubší seno (ne to jemné) aby si hlavně o něj zuby obrušovali. Dávám jen zdravé granule bez obilovin a jen trošku a ne každý den, jen když je miska úplně prázdná, bo pokud mají víc jiného krmiva než sena, seno tolik nebaští a mohli by zuby pak právě přerůstat. Zatím jsem s přerostlými zuby neměla nikdy žádné problémy.

Dokrmování:

RodiCare Instant - RodiCare Instant senový prášek k přechodné výživě (dokrmování) zvířat se zažívacími potížemi, se sníženou chutí k jídlu zaviněnou onemocněním, v rekonvalescenci nebo po ošetření zubů a dalších zákrocích

(k dostání na veterině)

SupremeRecovery- na dokrmování 

(Injekční aplikátor  Geniální pomůcka na krmení kaší RodiCare instant. (Kdybych ho neměla, tak už bych z toho dokrmování byla šedivá)

Zde se dá objednat -Supreme Recovery

Obnovení mikroflóry a energie:
Bio-Lapis -  F617532  probiotika a prebiotika - Úprava střevní mikroflóry při trávících poruchách, průjmech, nebo léčbě antibiotiky.

Důležité podávat při užívání antibiotik a ještě nějaký týden po dobrání!  (k dostání na veterině)

Versele-Laga C-Vitamín - multivitamínový přípravek speciálně vytvořený pro morčata s vysokým obsahem stabilisovaného C-vitamínu, který má prodloužené působení.
 F617533  Obsahuje 100.000mg/l C-vit, komplex B-vit. a další důležité látky jako L-karnitin.
SabSimplex -   uleví od bolavého a nadmutého bříška.Když morče delší dobu špatně jí, nebo i když se dokrmuje, bříško se mu nafoukne. 

RodiCare Instant - RodiCare Instant senový prášek k přechodné výživě (dokrmování) zvířat se zažívacími potížemi, se sníženou chutí k jídlu zaviněnou onemocněním, v rekonvalescenci nebo po ošetření zubů a dalších zákrocích (k dostání na veterině)

SupremeRecovery- nadokrmování 

(Injekční aplikátor)   

 Geniální pomůcka na krmení kaší RodiCare instant. 

(k dostání v e-shopech) 

(Kdybych ho neměla, tak už bych z toho dokrmování byla šedivá) 

Zde se dá objednat -Supreme Recovery 

PŘI ZAŽÍVACÍCH POTÍŽÍCH 

Bio-Lapis -  
F617529  probiotika a prebiotika - Úprava střevní mikroflóry při trávících poruchách, průjmech, nebo léčbě antibiotiky. Důležité podávat při užívání antibiotik a ještě nějaký týden po dobrání! (k dostání na veterině) 
Sab Simplex - F620287   na nadýmání, 
plynatost, pocit plnosti způsobený hromaděním plynů v trávicím ústrojí, nadměrné polykání vzduchu, 
nedostatečný odchodu plynů. (k dostání v lékárně) 
Smecta - F617531   k léčbě akutního a chronického průjmu ihned podat s trochou vody. (k dostání v lékárně)  
Versele-Laga C-Vitamín - multivitamínový přípravek speciálně vytvořený pro morčata s vysokým obsahem stabilisovaného C-vitamínu, který má prodloužené působení. Dodávat při každém onemocnění! 
F617530  bsahuje 100.000mg/l C-vitamínu (stabilizovaného) a další důležité látky jako komplex B-vit a L-karnitin. (k dostání v e-shopech)

Na zánět v čelisti dostával Černoušek každý týden injekce ATB Norocilin, který mu zabíral a na kontrolním RTG vypadalo vše dobře. Poté se mu ATB změnila na Enrofloxacin podávat po 12ti hodinách  ústně, ale pak to šlo z kopce, asi mu ta druhá ATB nesedla :-( 

Větve na okus  

Diagnostika a terapie onemocnění dutiny ústní u drobných savců 

Anatomie trávicího ústrojí u morčete.
Anatomie 
trávicího ústrojí u morčete
Anatomie trávicího ústrojí. Zdroj: Richardson 2000

Z pořadu "Máte mě"  Uvádí Václav Vydra

Trable se zuby

V prvním,příběhu uvidíte králíčky Bobinku a Felixe.Oba našli v lidech milující a oddané páníčky. Přesto další,co je spojuje, je nedostatek sluníčka. S rozmachem chovu králíčků doma jako petů, se u nich začalo projevovat velmi závažné onemocnění.

Abscesy v tlamičce a jejím okolí králíky mohou i zabít. Dozvíme se, jak správně pečovat o králíčka, aby se dožil ve zdraví vysokého věku.

PŘEHRÁT VIDEO  MVDr. Petra Viziová

Zuby zabijáci

Zuby 
zabijáciZuby 
zabijáci

Kdo by si nepřál být morče! Obzvlášť po návštěvě u zubaře.

Morčatům totiž zuby rostou pořád. Většina lidí si myslí, že jen přední, ale omyl. I zadní, a když se dostatečně nebrousí, mohou morče i zabít. Zkřížené zadní stoličky morčeti znemožní přijímat potravu a bleskový metabolismus těchto zvířátek bez jídla dlouho nevydrží.

PŘEHRÁT VIDEO   MVDr.Lenka Chylíková 

návštěvníků stránky
celkem332 257
tento týden69
dnes69