Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

Zuby přerostlé či ulomené:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

Zuby přerostlé či ulomené

Morče nesmí hladovět ani jeden den!!!

Pokud morče nejí samo, musí se ihned dokrmovat senovou kaší RodiCare instant!!

A okamžitě k veterináři, ale pouze k odborníkovy na morčata, jiný veterinář vám nepomůže a zbytečně vyhodíte peníze!  Kam na veterinu zde

Růst zubů         Lebka
F667073  F666035  F676460
Zuby rostou morčeti neustále
pokud nežere seno a tvrdou zeleninu, za měsíc zuby opět přerostou!
Šíleně přerostlé zadní zuby. Ze špatné kombinaci potravy (obilí a vodnatá a nadýmavá zelenina). Postupně je vybíravé, jí jen měkké. Bolí ho pak bříško, je nadmuté, přerostou zadní zuby a nakonec nežere vůbec, odchází vnitřní orgány a často pak umírá! Zdravé vybíravé morče neexistuje, vždycky je něco špatně!! 

Ulomený přední zub

Záleží na tom, jak jsou zuby ulomené, jestli není poškozený i kořen v čelisti, pak je potřeba zajít na veterinu, aby veterinář udělal RTG a podle výsledku zbývající zuby zabrousil, aby ty ulomené měli šanci rovně dorůst, jinak by mohli narůst křivě a morče by pak nemohlo přijímat potravu.
Pokud se zuby
často lámou, jsou křehké: 

špatná strava, chudá na vitamíny a minerály... chybí hlavně C-vitamín, D a B-vit, které morče potřebuje, ale i další vitamíny. Zuby celý život dorůstají.

POZOR: Musíte obvolat veteriny a najít opravdu specialistu odborníka na morčata, jiný vám zuby nezbrousí správně a morče pak může zbytečně umřít !!!

Zadní zuby se kontrolují otoskopem, osvětlené kukátko... ale normální veterinář to stejně nepozná !!! 

Při problémech se zuby a po broušení:
podáváme nahrubo nastrouhanou zeleninu, sušené bylinky a dokrmujeme senovou kaší RodiCare instant a podpůrné léky (viz. níže)

Přerostlé zuby

POZOR:

Přerostlé zubů se projevují především nechutenstvím, obtížným žvýkáním a polykáním při zachování chuti, dále zvýšeným výtokem slin (mokrá srst okolo tlamy, na spodní části krku), hubnutím. 

Pokud si morče vybírá a jí jen měkké, nebo si jen ďobne, tak ihned k veterináři, ale jen k odborníkovi na morčata, aby prohlédl všechny zuby, hlavně ty zadní, je na to speciální osvětlené kukátko, jinak na zadní zuby není vůbec vidět!! 

Přerostlé zadní zuby NEPOZNÁTE pohledem do pusy, na zadní stoličky nevidíte, jen zkušený veterinář speciálním otoskopem!

Problém ze zadními se pozná i podle předních, které jsou zbroušené šikmo. Na fotce je správný rovný skus.

Může jít o obrázek animal , food a indoor 

Správný rovný skus předních zubů. Foto CHS Anubis

PŘÍČINA:

Nevhodná kombinace krmiva - směsky se zrním a vodnatá nadýmavá a měkká zelenina a ovoce = nadýmání = nechutenství přestává jíst seno = přerůstají zuby = zažívací potíže, nadmutí = hubnutí = průjem a dost často pak neúspěšná léčba a smrt!

Problém jsou i klasické domečky, na morče není vidět když mu není dobře, že sedí nahrbené, naježené a na problém se přijde pozdě!!!

Poznatek MVDr. Vítkové:

Příčinou špatného obrušování bývá nesprávné postavení čelistí a zubů, nevhodná strava (měkká a vodnatá), poranění, infekce nebo genetická dispozice (rodiče s abnormalitami čelistí, zubů, aj.) 

Přerůstáním zubů také začíná osteodystrofie saténových morčat, je to velmi vážná bolestivá nemoc kostí i zubů.

Další informace o osteodystrofii zde: 

 http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-311325/

Kořeny zubů přerůstají do čelisti. 

Odborník to pozná jen na RTG hlavy s čelistmi. 

U horních stoliček se stává, že morče špatně a nahlas dýchá, nebo mu slzí na té straně oko, protože mu kořen tlačí na slzné kanálky. Někdy se to zastaví uplně, někdy to průběžně zlobí, ale s tím se nic dělat nedá. 

U spodních zubů to takové problémy většinou nedělá. 

Pokud to morče bolí a přestane jíst, pak je potřeba najít opravdu odborníka na hlodavce, který umí brousit dobře zuby a ten usoudí, zdali zub nevytrhnout, protilehlý zub většinou časem atrofuje, ale nějaký čas se musí chodit na zabrušování.  

Článek - Přerůstání kořenů zubů veterina Zelená Liška

Moje zkušenosti  

Obrušování zubů 

Já dávám morčíkům různé sušené bylinky i s tvrdými stonky (meduňku, mátu, kopřivu, pelyněk, estragon, oregano, majoránku, prostě co mám na zahrádce) a větve ovocných stromů. Kupuji jim také bylinkové tyčky od JR Farm, ty jsou zdravé, jsou to jen čisté presované bylinky. 

Kupuji kvalitní, hrubší ale měkké seno (ne to jemné) aby si hlavně o něj zuby obrušovali. Dávám jen zdravé kvalitní granule Cavia Complete (jediné mají dlouhou hrubou vlákninu) a jen trošku, ne každý den, jen když je miska prázdná a nepřehánět to s velkým množstvím zeleniny, bo pokud mají víc jiného krmiva než sena, nezbude jim místo na tak důležité seno a zuby pak přerůstat. Zatím jsem s přerostlými zuby neměla u svých morčat nikdy žádné problémy.

Odkaz do e-shopu je pod každým obrázkem i názvem produktu.

Dokrmování:

PŘI ZAŽÍVACÍCH POTÍŽÍCH a NECHUTENSTVÍ morče nesmí hladovět ani jeden den! 

RodiCare Instant - RodiCare Instantdokrmovánísenový prášek k přechodné výživě, zvířat se zažívacími potížemi, se sníženou chutí k jídlu zaviněnou onemocněním, v rekonvalescenci nebo po ošetření zubů a dalších zákrocích. Udělat hustou kaši, ne moc tekuté! Pokud nejí vůbec dokrmovat 5x denně 15ml/celýaplikátor Recovery (udělat hustou kaši, ne moc tekuté) 

Zároveň vždy podávat Espumisan 1ml/inzulínku rovnou do pusinky 3x denně. (k dostání na veterině) 

Supreme Recovery- F634650na dokrmování aplikátor. Geniální pomůcka na krmení kaší RodiCare instant. (k dostání pouze v e-shopech a některé veterině)

Podávat vždy při dokrmování
F639350 plynatost, nadýmání, uleví od bolavého a nadmutého bříška. Když morče delší dobu špatně jí, nebo i když se dokrmuje, bříško se mu vždycky nafoukne.
Dávkování: 2-3x denně 1ml = 1 inzulínka 
(k dostání v lékárně)
Bio-Lapis -  F617529 probiotika a prebiotika. 
Úprava střevní mikroflóry při trávících poruchách, průjmech, nebo léčbě antibiotiky. 
Důležité podávat při užívání antibiotik a ještě nějaký týden po dobrání! Dávkování: špetku 1x denně s kapkou vody inzilínkou do pusinky. Doporučuji přimíchat pár kapek C-vit od VL. (k dostání na veterině)
Versele-Laga C-Vit F617533multivitamín speciálně vytvořený pro morčata s vysokým obsahem stabilizovaného C-vitamínu, který má prodloužené působení. 
Podávat při každém onemocnění! 
Obsahuje 100.000mg/l C-vit, komplex B-vit. další důležité látky jako L-karnitin. 
(k dostání pouze v e-shopech)
Smecta - F617531 pna průjem ihned podat s trochou vody husté jako smetana a podat inzulínkou. (dostání v lékárně)  
Jak dokrmovat : 
Některá morčátka si vezmou dokrm ochotně sama třeba ze lžičky, nebo udělanou kuličku spapají, ale většinou je potřeba vzít na klín a aplikátorem vymáčknout trochu do pusinky. Já si dám morče zády a zadečkem k sobě, zvednu i hlavičku, přitulím k sobě, ze strany zasunu do pusinky aplikátor za přední zuby cca 2 třetiny konce aplikátoru a pak narovnat a trochu dokrmu vytlačit... 
Další zkušenost: od Jitka Bubeníková u nás se zase osvědčil jako nej způsob - já si sednu na klín si dám morče tak aby bylo ke mně (repsektive mému břichu ) natočené jedním bokem, jednou rukou mu kolem dokola obemknu hlavu tak, ze prsty mám pod jeho čelistí a zakrývám mu tak i oči (takže nevidí stříkacku),zvednu mu hlavu a šoupnu stříkačku do pusy a hned zmáčknu cca 1 ml najednou. Také pomůže ústí střikačky namočit třeba v brusinkovém sirupu nebo tak v něčem sladkém, co mu chutná, někdy pomůže to namočit i do biolapisu. 
Než se rozjí, podávat strouhat kořenovou zeleninu na hrubé nudle. Nabídnout sušené bylinky od JR Farm třeba Zelený oves, ten milují. Nedávat vodnaté, nadýmavé ani ovoce!

Můj koktejl na posílení a chuť k jídlu - BioLapisRodiCare akutC-VitVersele-Laga, Espumisan nebo SabSimplex a voda (pokud není průjem, přidám Glukopur) Pokud je průjem, na špičku nože Smecta s kapkou vody. 

Podávám stříkačkou/inzulínkou bez jehly rovnou do pusinky, morčíkum moc chutná, baští to úplně sami a lízají jazýčkem.

VIDEO - JAK KOKTEJL CHUTNÁ:http://www.youtube.com/watch?v=eexmVjTgri8&feature=channel&list=UL 

Morče nesmí hladovět ani jeden den, proto se musí okamžitě dokrmovat, než navštívíte veterináře !!! 

Nemocné morče nejí seno - 

Doporučuji nabídnout od JR Farm seno a bylinky, které ochotněji přijímají. 

Zelený oves F663855

Zelené listy kukuřice F663854

Seno JR Farm F663856

Na zánět v čelisti dostával Černoušek každý týden injekce ATB Norocilin, který mu zabíral a na kontrolním RTG vypadalo vše dobře. Poté se mu ATB změnila na Enrofloxacin podávat po 12ti hodinách ústně, ale pak to šlo z kopce, asi mu ta druhá ATB nesedla :-( 

Větve na okus - klik

Diagnostika a terapie onemocnění dutiny ústní u drobných savců 


Z pořadu "Máte mě"  Uvádí Václav Vydra  

Zuby zabijáci

Zuby 
zabijáciZuby 
zabijáci

PŘEHRÁT VIDEO   MVDr.Lenka Chylíková

Kdo by si nepřál být morče! Obzvlášť po návštěvě u zubaře.

Morčatům totiž zuby rostou pořád. Většina lidí si myslí, že jen přední, ale omyl. I zadní, a když se dostatečně nebrousí, mohou morče i zabít. Zkřížené zadní stoličky morčeti znemožní přijímat potravu a bleskový metabolismus těchto zvířátek bez jídla dlouho nevydrží.

Trable se zuby 

V prvním,příběhu uvidíte králíčky Bobinku a Felixe.Oba našli v lidech milující a oddané páníčky. Přesto další,co je spojuje, je nedostatek sluníčka. S rozmachem chovu králíčků doma jako petů, se u nich začalo projevovat velmi závažné onemocnění. 

Abscesy v tlamičce a jejím okolí králíky mohou i zabít. Dozvíme se, jak správně pečovat o králíčka, aby se dožil ve zdraví vysokého věku.

PŘEHRÁT VIDEO  MVDr. Petra Viziová

návštěvníků stránky
celkem1 137 746
tento týden1 223
dnes21