Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

MOČOVÉ a POHLAVNÍ ORGÁNY - KASTRACE samic:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

MOČOVÉ a POHLAVNÍ ORGÁNY - KASTRACE samic

Zánět ledvin a močových. cest:
Tato onemocnění jsou životu nebezpečná! 
 • Z PROCHLADNUTÍ
Morče je náchylné na nastydnutí - Morče ani klec nedávat na studenou zem, nesmí být v průvanu, nebo u okna či dveří, pozor na mokrou podestýlku a krmivo s vyšším obsahem vápníku a minerálů!!! 
Nebo ve výběhu venku na jaře a na podzim 
je zem promrzlá, i když je vzduch teplý. 
Morčatům nastydnou ledviny a moč. cesty.
 • BAKTERIÁLNÍ INFEKCE
Z nevhodné stravy - zejména při kombinaci zrní (směsky se zrním, nekvalitní obilné granule) a sladkého a vodnaté ovoce se tvoří kvasinky. 
Z nečistého prostředí se dostanou bakterie do močové trubice a dále do ledvin a výkaly pak hodně páchnou. 
Příznaky: 
 • nadměrné pití
 • bolestivé močení (kvíká při vyprazdňování)
 • časté či nadměrné močení, někdy po kapkách 
 • zápach morčátka po moči
 • vlhké okolí vyústění močové trubice
 • krev v moči

Musí se řešit okamžitě na vaterině, ale pouze u odborníka na morčata !!! 

Jiný veterinář vám opravdu nepomůže!

Veterinární léčba:
Ihned vyšetřit moč a nechat udělat ultrazvuk, jestli se nejedná o kameny, případně RTG.
Veterinář - vyšetří moč nejen na lakmusovém papírku, ale i pod mikroskopem !! Podle vyšetření nasadí vhodná ATB (většinou injekčně Enrogal 5%, Enroxil, Baytril (Enrofloxacinum) na bakteriální záněty) 
Podpůrná léčba: podávat probiotika (BioLapis a Profesional), do napaječky urologický čaj a přírodní pomocné preparáty z Brusinek a Lichořeřišnice (níže uvedené) stříkačkou do pusinky a držet morče v teple a suchu!! 
Nekrmit sladké ovoce a nadýmavou zeleninu) 
Doporučuji podávat i 
Pomocné preparáty 
Odkaz do e-shopu je pod fotkou či názvem produktu
RodiCare Uro - pomáhá léčit urologické problémy 
F636644
Allnature Brusinka PremiumBIO 100% šťáva, vysoký obsah C a B vitamínu. Pomáhá léčit bakteriální zánět moč. cest, vhodné při užívání ATB. 
Dávkování: do napaječky jako sirup, nebo rovnou do pusy 2x denně 0,5ml (1/2 inzilínky).
F634742 
Urinal D-Manosa špetku s kapkou vody 2x denně do pusinky (může se i do napaječky) 
F681176
Lichořeřišnice větší - čaj sáčky do napaječky stále čerstvý, rychle se kazí. Pokud vůbec nepije tak třeba 1ml inzulínkou do pusinky 1x denně. 
Dávkování: 2x denně 0,5ml (1/2 inzilínky) 14 dní, 10 dní pauza a opakovat cca 4 měsíce. 
F672787 F672223
Probiotika BioLapis - na obnovení mikroflóry, hlavně při a po braní ATB.
F654233 
Uroval MEGA BRUSINKA sirup forte - Pomáhá léčit bakteriální zánět moč. cest, vhodné při užívání ATB. 
Dávkování: do napaječky jako sirup, nebo rovnou do pusy 2x denně 0,5ml (1/2 inzilínky).
F634046  
Urologický čaj - do napaječky stále čerstvý, rychle se kazí. Pokud vůbec nepije tak třeba 1ml inzulínkou do pusinky 1x denně.
Acidomid K prevence do vody v napaječce, působí proti množení patogenních bakterií, ale také proti různým nitrobuněčným parazitům, jako desinfekce a určitým způsobem i proti močovým kamenům. Stačí pár kapek 1-5 do vody. doporučuji
Yate 
Amaroun kapesní ohřívač Kapesní ohřívač třeba pod pelíšek, nemocné potřebuje teplo
Močové kameny 
F666038  Musí se řešit okamžitě na vaterině, ale pouze u odborníka na morčata !!!  Jiný veterinář vám opravdu nepomůže! 
Zjistí se ultrazvukem, nejlépe RTG. 

Močové kameny mohou byt z nadměrného ale i z nedostatku vápníku ve stravě a proto se vždy musí podívat čím člověk denně krmi a kolik toho obsahuje vápníku. 

Složení moč. kamenů se zjistí laboratorním rozborem a podle toho se nasadí i léčba. 

POZOR - Při močových kamenech je většinou nutná okamžitá operace, dokud je morče ještě schopno přijímat potravu, jinak operaci už nemusí přežít!

Dlouhotrvající bolestí morče ještě víc zeslábne, přestává jíst a operace je pak o to víc nebezpečná, proto se musí řešit okamžitě !!! 
Jak odchytit moč:
Morčeti dát vodu ze stříkačky, pak dát do plastového boxu/přepravky, pustit vodu a modlit se ať se vyčůrá, hned vyndat a loužičku nasát do stříkačky. Já jim u toho ještě zpívám čůrej... čůrej  
S čerstvou močí okamžitě na veterinu, moč musí být čerstvá!
Nechat udělat rozbor nejen na papírku, ale i na bakterie pod mikroskopem !

Prevence:
NEdávat často co obsahuje hodně vápníku a minerálů, např. pampeliškové lupeny, nať mrkve a petržele, vojtěška a vojtěšková kolečka. 
VŮBEC NEdávat minerální solné kameny, kupovaná minerální voda pro hlodavce atd.
Pozor na prochladnutí od studené země, pozor na průvan, nesmí táhnout na ubikaci od okna či 
dveří, mokrá podestýlka, k disposici dostatek
vody na pití atd.
Podávat čerstvý fenykl, kopr a různé bylinky na močové cesty, čerstvé i sušené namíchat, ne jen jeden druh (Řebříček, Jitrocel, Libeček, Bazalka, Heřmánek, Kopřiva, Sedmikráska, Podběl apod) 

Moč - barva Moč morčat
Příznaky:
 • Prodloužené říje 
 • Vylysalá srst většinou na bocích, někdy na hlavě a trupu. 
 • Nervozita, okusování věci 
 • Problémy dýchací, zažívací a další

PŘEDEJÍT SE DÁ PREVENTIVNÍ KASTRACÍ tzv. horem/bokem 

dělají jen někteří zkušení specialisté např. v Brně MVDr. Jekl a Hauptman a v Praze Na Hůrce. zákrok je sice dražší, ale vyplatí se. 

Veterináři doporučují kastrovat samičky nejlépe ještě mladé do 2 let, aby se předešlo zdravotním pozdějším problémům, protože pokud jsou už cysty a problémy je operace pro organismus velkou zátěží. 

Kastraci bokem jsem nechala preventivně udělat azylové Mamince na veterině Na Hůrce, další samičky u nás na veterině a všechny holky druhý den byly jakoby se nic nedělo, jen maličké jizvičky na každé straně. 

Další info o preventivní kastraci samiček -klik 

PREVENTIVNÍ KASTRACE samiček HOREM(fotky)

F681770 samička po preventivní kastraci horem má jen dvě maličké jizvičky a je hned fit.

Moje zkušenosti: 

U STARŠÍCH SAMIC JÁ OSOBNĚ KLASICKOU 

KASTRACI MOC NEDOPORUČUJI, RADĚJI HORMONÁLNÍ LÉČBU INJEKCEMI (Receptal inj. 10ml cca 0,2ml podle potřeby) NEBOŤ OPERACE JE VELMI NÁROČNÁ A ČASTO JÍ MORČINKA NEZVLÁDNE OBZVLÁŠŤ TY STARŠÍ. 

Ovšem na některé druhy cyst bohužel injekce nezabírají (zjistí se ultrazvukem) pak zbývá už jen ona operace. Operaci cyst musí provést pouze odborník se zkušenostmi s morčaty!!! 

Poznámka: U mé staré Rozárky jsem píchala

hormonální injekce Receptal 10ml co 10 dní, pak nějaký čas pauza, dál podle potřeby a u ní to funguje už 4 toky a dožila se 6 let. 

Cysty jsou dědičné a jelikož množitelé množí ostošest i na nezdravých kusech, tak se dědí i cysty. Často to řeší injekcemi, nebo neustálými porody, proto má cysty prý 80-90% samiček. 

Názor veterinářky: 

Nejčastěji je můžeme nalézt u samiček ve stáří 2 - 4 let. Cysty vznikají spontánně, jejich velikost se pohybuje okolo 0,5 - 7 cm a s postupem věku se zvětšují. Mohou být jednotlivé nebo mnohočetné a obvykle jsou vyplněny čirou tekutinou. Postižené bývají často oba vaječníky, jestliže se cysta objevuje jen na jednom z nich, bývá to zpravidla ten pravý. Současně s cystami můžeme velmi často pozorovat nádory dělohy (leiomyomy), cystickou endometriální hyperplazii (patologické zesílení sliznice děložní) a zánět děložní sliznice. Nejběžněji se objevují klinické příznaky jako pokles plodnosti u samic starších 15 měsíců nebo u některých samiček symetrická ztráta srsti na trupu a zádi. Cysty lze někdy vypalpovat přes dutinu břišní, přesto nejlepší metodou diagnostiky je sonografické vyšetření, při kterém lze cysty přímo lokalizovat, spočítat a určit jejich velikost.

 

Názor veterinářky: 

Terapií první volby je vyjmutí vaječníků a dělohy (ovariohysterektomie). V případě, že chceme zachovat plodnost samice můžeme se pokusit o medikamentózní hormonální léčbu, která spočívá v aplikaci humánního choriového gonadotropinu - hCG (př. Pregnyl) v dávce 100 UI do svalu opakované za 7 - 10 dní. Při této léčbě je vysoké riziko recidiv. 

Zdroj: http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/01repro.htm#cysty 

 Anální vak u samců - 
čistí se hlavně u starších či nemocných samců...
- Staří samci už nezvládají udržovat hygienu tak dobře, nejsou tak ohební, tím pádem se jim v análním vaku shlukuje podestýlka s trusem a tvoří se kvasinky a bakterie. 
- Samci značkují tak, že šoupají zadek o zem, otvírají a zavírají řitní otvor a podestýlkou se jim zanáší prdka, zadržuje trus a tvoří kvasinky. Proto je potřeba jim s hygienou pomáhat a pravidelně anální vak čistit. 
- Mladí samci zvládají hygienu sami, staří jsou na tom většinou hůř. 
- Pro staré samce proto doporučuji 
prací bavlněné koberečky a pod ně ABRI Soft

Anální vak se čistí za použití třeba Dětského olejíčku, nebo doporučuji speciální olej -
Ballistol Animal  F609929 ošetřující speciální olej pro péče o citlivou pokožku, čištění ušních boltců, péče o ocasy, tlapy, kopyta a srst koní, dobrá snášenlivost.(pouze v e-shopech) Poznámka: Vhodné na čištění mazové žlázy, která se dá vyčistit pouze olejem)
 

návštěvníků stránky
celkem1 137 714
tento týden1 191
dnes617