Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

MOČOVÉ A POHLAVNÍ ORGÁNY:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

MOČOVÉ A POHLAVNÍ ORGÁNY


*** Močový systém ***
Zánět ledvin a moč. cest:
  • Z PROCHLADNUTÍ
Morče je náchylné na nastydnutí - Morče ani klec nedávat na studenou zem, nesmí být v průvanu, nebo u okna či dveří, pozor na mokrou podestýlku a krmivo s vyšším obsahem vápníku a minerálů!!! 
  • BAKTERIÁLNÍ INFEKCE
Z nevhodné stravy - zejména při kombinaci zrní (směsky se zrním, nekvalitní obilné granule) a sladkého a vodnaté ovoce se tvoří kvasinky. 
Z nečistého prostředí se dostanou bakterie do močové trubice a dále do ledvin a výkaly pak hodně páchnou. 
Příznaky: 
  • nadměrné pití
  • bolestivé močení (kvíká při vyprazdňování)
  • časté či nadměrné močení, někdy po kapkách 
  • zápach morčátka po moči
  • vlhké okolí vyústění močové trubice
  • krev v moči

Musí se řešit okamžitě, ale pouze u specialisty odborníka na morčata !!!

Jiný veterinář vám opravdu nepomůže!

Léčba:
Ihned vyšetřit moč a nechat udělat ultrazvuk, jestli se nejedná o kameny.
Veterinář - vyšetří moč nejen na papírku, ale i pod mikroskopem !! Podle vyšetření nasadí vhodná ATB (většinou injekčně Enrogal 5% (Enrofloxacinum) na bakteriální záněty)
Doma - podávat probiotika (BioLapis), do napaječky urologický čaj a Brusinkový sirup (pokud nepije, tak stříkačkou do pusinky) a držet morče v teple a suchu!! 
Pomocné léky 

Musí se řešit okamžitě, ale pouze u specialisty odborníka na morčata !!! 

Jiný veterinář vám opravdu nepomůže! 
Zjistí se ultrazvukem 
POZOR - Při močových kamenech je nutná okamžitá operace, dokud je morče ještě schopno přijímat potravu, jinak operaci už nemusí přežít!

Dlouhotrvající bolestí morče zeslábne, přestává jíst a operace je pak nebezpečná, proto se musí řešit okamžitě !!! 
Jak odchytit moč:
Morče dát do plastového boxu/přepravky, modlit se ať se vyčůrá, hned vyndat a loužičku nasát do stříkačky.
S čerstvou močí okamžitě na veterinu, moč musí být čerstvá!
Nechat udělat rozbor nejen na papírku, ale i na bakterie pod mikroskopem !

Prevence:
NEdávat co obsahuje hodně vápníku a minerálů, např. nať mrkve a petržele, vojtěška a vojtěšková kolečka, minerální solné kameny, kupovaná voda pro hlodavce atd)
Pozor na prochladnutí od studené země, pozor na průvan, nesmí táhnout na ubikaci od okna či 
dveří, mokrá podestýlka, k disposici dostatek
vody na pití atd.
Podávat čerstvý fenykl, kopr a různé bylinky na močové cesty, čerstvé i sušené namíchat, ne jen jeden druh (Řebříček, Jitrocel,Libeček,Bazalka, Heřmánek,Kopřiva, Sedmikráska, Podbělapod) 
 Anální vak u samců - čistí se spíš u starších samců...  dělá se to sťourátkem do uší za použití Dětského olejíčku, nebo doporučuji speciální olej -
Ballistol Animal  F609929 ošetřující speciální olej pro péče o citlivou pokožku, čištění ušních boltců, péče o ocasy, tlapy, kopyta a srst koní, dobrá snášenlivost.(pouze v e.shopech) Poznámka: Vhodné na čištění mazové žlázy, která se dá vyčistit pouze olejem)   
 
Názor veterinářky: 

Nejčastěji je můžeme nalézt u samiček ve stáří 2 - 4 let. Cysty vznikají spontánně, jejich velikost se pohybuje okolo 0,5 - 7 cm a s postupem věku se zvětšují. Mohou být jednotlivé nebo mnohočetné a obvykle jsou vyplněny čirou tekutinou. Postižené bývají často oba vaječníky, jestliže se cysta objevuje jen na jednom z nich, bývá to zpravidla ten pravý. Současně s cystami můžeme velmi často pozorovat nádory dělohy (leiomyomy), cystickou endometriální hyperplazii (patologické zesílení sliznice děložní) a zánět děložní sliznice. Nejběžněji se objevují klinické příznaky jako pokles plodnosti u samic starších 15 měsíců nebo u některých samiček symetrická ztráta srsti na trupu a zádi. Cysty lze někdy vypalpovat přes dutinu břišní, přesto nejlepší metodou diagnostiky je sonografické vyšetření, při kterém lze cysty přímo lokalizovat, spočítat a určit jejich velikost.

 

Můj názor: 

JÁ OSOBNĚ OPERACI MOC NEDOPORUČUJI, 

RADĚJI HORMONÁLNÍ LÉČBU INJEKCEMI (Receptal 10ml každých 10 dní) NEBOŤ OPERACE JE VELMI VELMI NÁROČNÁ A ČASTO JÍ MORČINKA NEZVLÁDNE OBZVLÁŠŤ TY STARŠÍ. 

Ovšem na některé druhy cyst bohužel injekce nezabírají (zjistí se ultrazvukem) pak zbývá už jen ona operace. Operaci cyst musí provést pouze odborník se zkušenostmi s morčaty!!! 

Poznámka: U Rozárky pícháme hormonální injekce Receptal 10ml každých 10 dní, pak nějaký čas pauza a u ní to funguje. 

Cysty jsou údajně i dědičný a jelikož množitelé množí ostošest i na nezdravých kusech, tak se dědí i cysty. Často to řeší injekcemi, nebo permanentními porody, proto má cysty prý přes 60% samiček. 

Názor veterinářky: 

Terapií první volby je vyjmutí vaječníků a dělohy (ovariohysterektomie). V případě, že chceme zachovat plodnost samice můžeme se pokusit o medikamentózní hormonální léčbu, která spočívá v aplikaci humánního choriového gonadotropinu - hCG (př. Pregnyl) v dávce 100 UI do svalu opakované za 7 - 10 dní. Při této léčbě je vysoké riziko recidiv. 

Zdroj: http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/01repro.htm#cysty 


návštěvníků stránky
celkem332 257
tento týden69
dnes69