Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

Avitaminóza - nedostatek vitamínů a následky:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

Avitaminóza - nedostatek vitamínů a následky

Proč je C-vitamín tak důležitý pro morče

Většině morčat nestačí vitamíny jen ze zeleniny, proto je potřeba jej dodávat k běžné potravě. 

Dnešní morčata jsou přešlechtěná, přemnožená a většina jsou tím pádem náchylnější a choulostivější. 

Nedostatek vitamínu způsobuje:

Vypadávání zubů, kývání a lámání 

Nechutenství  

Průjem 

Kulhání 

Ochrnutí

Bolesti 

Zhoršuje se hojení ran 

Zdrsnělá a nekvalitní srst

ZÁPAL PYSKU

Zápal pysku vznikne jako mechanické poškození, do kterého se dostane infekce. Toto mechanické poškození může způsobit hrubá potrava, nekvalitní seno, podestýlka nebo ostré předměty v okolí morčete. Přispívajícími činiteli k rozvoji infekce jsou problémy se zuby a nevhodná strava (mnoho sacharidů, nedostatek vitaminu C a B). Infekce bývá buď bakteriálního nebo kvasinkového původu – to musí určit veterinář na základě kultivace a podle výsledku pak zvolí způsob léčby. Jako první pomoc lze použít zředěný (viz návod k použití) antiseptický jódový roztok Betadine. V rámci podpůrné léčby se pokusíme zamyslet nad jídelníčkem morčáka, omezíme množství sacharidů (z jídelníčku vyloučíme ovoce, zrní a vločky, chleba, komerční pamlsky...)  a zvýšíme příjem vitaminu C a B. 

(viz ilustrační obrázky. Morčátko na obrázcích má ranku již v pokročilém stádiu a ošetřeno Betadinou.)  

F606439  F606440  Zdroj: Kralici.cz

Já používám pouze C-vit od Versele Laga a probiotika Protexin BioLapis, nebo Protexin Profesional  - na 1ml vody dávám 5 kapek C-vit a na špičku nože probiotika. 

 

Můj typ: 

Nejkvalitnější C-vit od Versele-Laga je multivitamínový preparát s velkým množstvím vitamínu C. Tento preparát byl vyvinut zejména pro morčata. Obsahuje stabilizující C-vit, který má prodloužené působení a proto je tak jedinečný. Dále obsahuje i komplex B-vitamínů a L-Carnitin.

F604562 


Protexin Bio-Lapis - 
obsahuje probiotikum, prebiotikum, elektrolyty, enzymy a vitamíny - 
Elektrolyty pomáhají při rehydrataci organismu a jsou prevencí další dehydratace.
Prospěšné mikroorganismy – probiotikum – rychle osídlí zažívací aparát.
Prebiotika pomáhají množení prospěšné střevní mikroflóry.
POUŽITÍ : při trávících poruchách
průjmech,
kvasinkové infekci a při léčbě antibiotiky. Důležité podávat při užívání antibiotik a ještě nějaký týden po dobrání! (k dostání na veterině)
F613748 

Avitaminóza C (kurděje)

Důležitou součástí stravy morčat je vitamin C (kyselina askorbová). Morčata, opice a lidé si neumí vitamin C vytvářet, protože jim chybí enzym (L-glukonogamalaktonoxidasa). Jsou tedy plně závislí na příjmu z krmiva. Základní denní dávka se pohybuje okolo 15-25mg na dospělé morče. U březích, kojících, rostoucích nebo nemocných potom 30mg/den

Kyselina askorbová je nutná pro formování aminokyselin - hydroxylysinu a hydroxyprolinu, které se podílejí na syntéze kolagenu. 

Jestliže je přítomen nedostatek vitaminu C, je tvorba kolagenu defektní a objevují se změny na stěnách cév, které snáze praskají a krev se vylévá mimo krevní řečiště. Krváceniny se objevují na dásních, v kloubech, svalech, na sliznicích a serózách. Dále je kolagen součástí závěsného aparátu zubů, narušením tohoto závěsu se zuby kývou a později vypadávají. 

Dalšími příznaky hypovitaminózy bývá zdrsnělá, nekvalitní srst, nechutenství (stav ještě více prohlubuje, neboť platí úměra - žádná potrava - žádný vitamin C), průjem, bolesti, zhoršuje se hojení ran, objevuje se kulhání až ochrnutí (díky otokům a krváceninám v kloubech). Snižuje se odolnost vůči onemocněním. 

Již po dvoutýdenním vysazení vitaminu C se mohou objevovat první příznaky. V případě, že morče vit.C dostává, ale v menších dávkách potíže nastupují pozvolna. 

Spíše se projeví jako potíže při reprodukci (nekvalitní spermie, obtížné zabřezávání), slabá mláďata, která mohou mít horší srst, častěji trpí dýchacími potíži, obtížně se pohybují (jakoby hopsají, častěji leží a ulevují si). Díky snížené imunitě se může zároveň objevit plíseň, svrab nebo kokcidióza. 

Při delším nedostatku dochází k úhynu. 

Nesprávné využití a vyšší potřeba je též u stresových stavů (časté změny prostředí a teploty, časté vystavování, odebrání mláďat, časté konflikty se spolubydlícími, atd.).

MOŽNÉ PŘÍČINY : 

Nedostatek vitaminu C můžeme potvrdit pomocí přítomnosti výše uvedených příznaků, dále dle posouzení stravy:

Jednostranná a chudá na vitamin

ZDROJmg ve 100gZDROJmg ve 100g
Paprika105Černý rybíz183
Petrželová nať100Kiwi160
Kapusta růžičková89Jahody97
Pažitka47Citróny63
Květák45Pomeranč52
Špenát44Grapefruit50
Kedlubna40Rybízčervený47
Zelíčervené39Maliny33
Zelíbílé36Mandarinky32
Rajče23Ananas16
Mrkev6Jablko11
Salát5Okurka6

MUDr.Stanislav Hejda, DrSc. a spol. - Kalorie se počítají.

* Nevhodné směsky pro králíky a hlodavce - malý nebo žádný obsah vitaminu C

* Nevhodně skladované krmivo - i ve správně uchovávaném krmivu vydrží vitamin C jen do 3 měsíců. Navíc ve vlhku se ztrácí rychleji a bývají přítomné plísně a jejich toxiny.

* Nesprávné podávání - rozpuštěná kyselina askorbová se na světle rychle redukuje a tím ztrácí účinnost. Povaření nebo nádobky z kovu ji téměř zničí, proto je nutné používat sklo a plasty, na krájení nerez nože.


Při nedostatku léčíme vyššími dávkami vit.C,

a sice 50 mg/den nejprve injekčně pod kůži, následně ve stejné dávce přes tlamičku každý den. Dávka do pitné vody se pohybuje od 200 do 400 mg/litr vody. Mimo syntetického vitaminu C (Celaskon, C-compositum, VitaminC PG, Supervit S, atd.), je vhodné přidávat zelené krmení, papriku, nať z petržele, kiwi, pažitku, čerstvé citrusy, omezeně kvůli plynatosti zelí a kapustu. 

Zdroj: www.morcata.cz/cavia-bohemia/


Můj typ: 

Nejkvalitnější je C-vit od Versele-Lag

je multivitamínový preparát s velkým množstvím vitamínu C. Tento preparát byl vyvinut zejména pro morčata. Obsahuje stabilizující C-vit, který má prodloužené působení a proto je tak jedinečný.  

F604562  


návštěvníků stránky
celkem332 257
tento týden69
dnes69