Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny - Hotel morčat u Reny

OSTEODYSTROFIE saténových morčat:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

OSTEODYSTROFIE saténových morčat


Nekupujte saténová morčata, ani morčata s tímto genem (po rodičích a předcích)
CHS, kde chovají saténová morčata mají v rodokmenu poznámku SG (satén gen)
Morče které nemá saténovou srst, ale nese satén gen, může také trpět touto velmi bolestivou nemocí! 

Na nemoc se přijde většinou pozdě, protože každý veterinář tuto nemoc nepozná. 
Morče špatně jí, hubne, přerůstají mu stoličky a špatně chodí. Veterináři jen neustále brousí zuby, jenže nemoc je v celém organismu, hlavně v kostech. Morče trpí bolestmi a nakonec umírá v hrozných bolestech.

Uvádí se že u saténových morčat se až u 38 % případů vyskytuje osteodystrofie, neboli „syndrom saténových morčat“. O toto onemocnění se však lidé začali zajímat až nedávno, přesto že je velice závažné a bylo považováno za neléčitelné. Je to choroba spočívající v poruše metabolismu vápníku. Dochází při ní k vyplavování vápníku z kostí a nahrazení kostní hmoty měkkou vazivovou tkání. K vyplavování vápníku přispívá porucha metabolizmu vitamínu D v ledvinách. Při špatném metabolizmu vitamínu D dochází k ukládání fosforu a následnému odvápnění. Toto onemocnění nejčastěji postihuje mladá zvířata u kterých dochází k poškození kostí na které je kladena velká zátěž (dlouhé kosti stehenní, kosti lebky, obratle). Měkké neboli porušené kosti pak způsobují zvířeti silnou bolest při pohybu a znemožňují mu normální příjem potravy a to také souvisí s rychlým úbytkem hmotnosti. Úbytek hmotnosti ukazuje na problém v dutině ústní, což u morčat domácích patří k nejčastějším onemocněním. Ovšem ne vždy pomůže pouze zbroušení stoliček, u saténových morčat nebo jejich kříženců se saténovým genem se může jednat o jeden z příznaků osteodystrofie.

Veterinární články: 
návštěvníků stránky
celkem1 137 698
tento týden1 175
dnes601