Svet-Stranek.cz
Azyl morčat u Reny

OSTEODYSTROFIE saténových morčat:Zvířátka mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí i délka jejich života.

OSTEODYSTROFIE saténových morčat

Nekupujte saténová morčata, ani morčata s tímto genem (po rodičích a předcích)
CHS, kde chovají saténová morčata mají v rodokmenu poznámku SG (satén gen)
Morče které nemá saténovou srst, ale nese satén gen, může také trpět touto velmi bolestivou nemocí! 

Na nemoc se přijde většinou pozdě, protože každý veterinář tuto nemoc nepozná. 
Příznaky: špatně jí, hubne, přerůstají mu stoličky a špatně chodí. Veterináři jen neustále brousí zuby, jenže nemoc je v celém organismu, hlavně v kostech. Morče trpí bolestmi a nakonec umírá v hrozných bolestech. 
Pokud se podchytí včas, morče pod veterinární léčbou může ještě nějaký rok žít. 

Uvádí se že u saténových morčat se až u 38 % případů vyskytuje osteodystrofie, neboli „syndrom saténových morčat“. O toto onemocnění se však lidé začali zajímat až nedávno, přesto že je velice závažné a bylo považováno za neléčitelné. Je to choroba spočívající v poruše metabolismu vápníku. Dochází při ní k vyplavování vápníku z kostí a nahrazení kostní hmoty měkkou vazivovou tkání. K vyplavování vápníku přispívá porucha metabolizmu vitamínu D v ledvinách. Při špatném metabolizmu vitamínu D dochází k ukládání fosforu a následnému odvápnění. Toto onemocnění nejčastěji postihuje mladá zvířata u kterých dochází k poškození kostí na které je kladena velká zátěž (dlouhé kosti stehenní, kosti lebky, obratle). Měkké neboli porušené kosti pak způsobují zvířeti silnou bolest při pohybu a znemožňují mu normální příjem potravy a to také souvisí s rychlým úbytkem hmotnosti. Úbytek hmotnosti ukazuje na problém v dutině ústní, což u morčat domácích patří k nejčastějším onemocněním. Ovšem ne vždy pomůže pouze zbroušení stoliček, u saténových morčat nebo jejich kříženců se saténovým genem se může jednat o jeden z příznaků  osteodystrofie.

Léčba: Pod lékařským dohledem naordinuje D-vit, Calcium a lék na bolest v určitých dávkách doporučených na  předpis u veta! Pokud se podchytí včas, morče pod léčbou může ještě nějaký rok žít. 

Veterinární články: 
návštěvníků stránky
celkem1 261 916
tento týden2 441
dnes405